Cenevre, Kaddafi'nin oğluna tazminat ödeyecek

Cenevre, Kaddafi'nin oğluna tazminat ödeyecek
Cenevre, Kaddafi'nin oğluna tazminat ödeyecek
Muammer Kaddafi'nin oğlunun 2008 yılında İsviçre'de gözaltına alındığında çekilen vesikalık fotoğrafının yayımlanması İsviçre'ye pahalıya patladı

İsviçre’nin Cenevre kantonu, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlunun 2008 yılında İsviçre’de gözaltına alındığında çekilen vesikalık fotoğrafının yayımlanması nedeniyle tazminat ödemeye hazır olduğunu bildirdi.

Cenevre kantonu yönetimi, yerel mahkemeye sunduğu dilekçede, Kaddafi’nin oğlu Hannibal’ın fotoğrafının geçen yıl eylül ayında Tribune de Geneve gazetesinde yayımlanmasından üzüntü duyduğunu belirtti.

Kaddafi, gazete ve kanton yönetimine karşı 100 bin franklık (yaklaşık 144 bin TL) tazminat için dava dilekçesi vermişti.

İsviçre haber ajansı SDA ve televizyonu SF ise kanton yönetiminin ödemeye hazır olduğunu bildirdiği tazminat miktarını açıklamadığını duyurdu. Ancak yönetimin, fotoğrafı yayımlayan gazetenin tazminatı paylaşmasını istediği kaydedildi.

Muammer Kaddafi’nin oğlu Hannibal Kaddafi ve eşi, Temmuz 2008’de Cenevre’deki lüks bir otelde, iki çalışanı dövmek suçundan gözaltına alınmıştı. Çift, birkaç gün içinde kefaletle serbest bırakılmış, ülkelerine dönmüş ve daha sonra da haklarındaki suçlama düşmüştü.