Cenevre Konferansı öncesi Kürt trafiği

Türkiye , kasımda Cenevre’de yapılması planlanan Suriye konferansı öncesinde dün Kürtlerle masaya oturdu. Dışişleri Bakanlığı’na gelen Kürt Ulusal Konseyi (KUK), muhalefetin çatı kuruluşu Suriye Ulusal Konseyi’ne (SUK) katılma kararını Ankara ’ya da iletti. Ancak Suriye’deki en örgütlü yapılanma olan Kürt Yüksek Konseyi (KYK) ile benzer bir mutabakat şimdilik yok. PKK ’ya yakınlığıyla bilinen PYD’nin baskın olduğu KYK ise Türkiye ile diyalog istese de henüz kendi başına hareket ediyor. Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ömer Önhon dün sabah KUK yetkilileri ile 2 buçuk saat görüştü. Edinilen bilgiye göre gündemin en önemli maddesi KUK’un SUK’a katılımıydı. Türk tarafı, Suriye muhalefetinin Esad karşısında güçlü kalabilmek için birlik olması gerektiğine dikkat çekerken, KUK’un da uluslararası toplum tarafından Suriye’nin meşru temsilcisi olarak kabul edilen SUK’a katılmasını istedi. Ankara bu şekilde Cenevre’de muhalefetin masada daha güçlü olacağı görüşünü de iletti. KUK yetkilileri de Türkiye üzerinden gelen insani yardımın kendileri için hayati öneme sahip olduğunu vurguladı. KUK üyeleri, SUK içinde yer alma konusunda Türk tarafına olumlu görüş bildirdi.

KYK bilmecesi

Ankara’nın bir başka misafiri ise KYK heyetiydi. Dışişleri kaynakları, KYK heyetinin BDP ’nin davetiyle Ankara’ya geldiğini bildirdi. Buna karşın BDP’liler KYK heyetinin Dışişleri’nin davetlisi olduğunu, bu kapsamda BDP ile de görüşme yaptıklarını anlattı. KYK heyetinin bugün Ankara’da basın toplantısı düzenleyeceği öğrenilirken, Ankara’nın KYK’dan da SUK’a katılmasını istediği öğrenildi. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri doğrulamasa da KYK heyetinin Dışişleri ile görüştüğü iddia edildi.
Türkiye, KUK ile birlikte KYK’nin de SUK içinde yer almasını ve Suriye muhalefetinin tek cephede toplanmasını hedefliyor. Türkiye, bu sayede Cenevre sürecinde etkili bir rol oynamak niyetinde.