Cenevre umudu darbe aldı

Cenevre umudu darbe aldı
Cenevre umudu darbe aldı
Suriyeli muhalifler siyasi çözüm öngören Cenevre konferansına katılmama kararı aldı. Esad'ın gitmesi ve Hizbullah'ın çekilmesi şartı koşuldu.

İstanbul ’da 8 gün boyunca iç sorunları çözmeye ve ortak tavır geliştirmeye çalışan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Suriye krizine siyasi çözüm öngören Cenevre konferansına katılmayacağını duyurdu. Önceki gün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Katar Devlet Bakanı Halit El Atiye, Suudi Arabistan İstihbaratı Şefi Yardımcısı Selman bin Sultan, ABD ve Fransa’nın Şamelçileri Robert Ford ile Eric Chevalier sonuç için devreye girerken beklenen karar dün geldi. SMDK Başkan Vekili George Sabra, Kuseyr’deki çatışmalara atfen “İran ve Hizbullah’ın Suriye’deki istilası devam ettiği sürece SMDK hiçbir uluslararası konferans ya da bu türden çabalara katılmayacak” dedi. 8 günde SMDK’nın genişletilmesi, yeni başkan seçilmesi ve geçici hükümetin belirlenmesi konusunda ilerleme kaydedilemezken Sabra “Bu vahşetin gölgesinde herhangi bir uluslararası müzakere anlamsız bir gevezeliktir” ifadelerini kullandı. Öncesinde SMDK Sözcüsü Halid el Salih de şu önkoşulları ileri sürdü: “Uluslararası toplumun garantörlüğünde Esad durdurulmalı, İran ve Hizbullah ülkeden ayrılmalı, muhalefetin kendini savunmasına imkan verilmeli.” Salih ayrıca rejimin sivil, askeri ve güvenlik liderlerinin istifa etmesi yönünde 15 Mayıs’ta duyurulan şartın geçerli olduğunu vurguladı. Cenevre’yi prensipte kabul eden Suriye’nin Dışişleri Bakanı Velid Muallim de “Elleri halkını kanına bulaşmış olanlarla müzakere etmeyeceğiz. Dökülen kanın durmasına ve sorunun çözülmesine istekli olanlarla müzakere yapacağız” dedi.

‘Esad 2014’e kadar başkan’

Muhaliflerin önkoşul ileri sürmesini eleştiren Muallim, Esad’ın çekilmesi şartına şu yanıtı verdi: “Müzakereye oturan taraflar yeni anayasa konusunda karar verinceye dek hiç kimse bu yetkileri belirleyemez. Esad seçimlere kadar başkandır ve 2014’teki seçimlerde aday olup olmayacağına halk karar verir. Cenevre’de oluşup referanduma giden her şey kesinlikle uygulanacaktır.”

Rusya: Müdahale istiyorlar

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise SMDK’yı başından beri siyasi çözümü tıkamak ve askeri müdahele yolunu açmaya çalışmakla suçlayarak “Böyle bir yaklaşım kabul edilemez. SMDK önkoşulsuz görüşmelere katılmak istemiyor. Öne sürdükleri koşulların uygulanabilir tarafı yok. Zira kimsenin notalar savurma hakkı yok” diye çıkıştı. SMDK’nın yapıcı bir platform olmadığını söyleyen Lavrov, “Tek ortak noktaları Esad’ın hemen gitmesini istemeleri. Ama Batılı dostlarımız da dahil herkes bu fikrin gerçekçi olmadığını farkında” diye konuştu. Lavrov ayrıca SMDK’nın ‘Suriye halkının tek temsilcisi olmadığını’ belirtip Ulusal Koordinasyon Kurulu dahil Suriye içendeki grupların da görüşmelere katılmaya hazır olduğunu söyledi: “Umarım ABD ve Avrupa , SMDK’nın saldırgan tutumuna boyun eğenlere ve masada Suriye hükümetinin karşısında olması gereken tek taraf olarak göstermek isteyenlere fırsat vermez.”
SMDK dün ayrıca 14’ü Mişel Kilo’nun liderliğindeki Suriye Demokratlar Birliği’nden, 14’ü Devrim Hareketi’nden, 20’si silahlı muhalefetten olmak üzere 48 yeni adayın üyeliğini müzakere etti. Kilo talehpler karşılanmazsa SMDK’nın sırlarını ifşa etme tehdidi savurmuştu. Sahadaki silahlı kanat ise 70 üyeli SMDK’daki koltukların yarısını istediğini duyurdu. SMDK yerel komiteler temsilcisi Mustafa el Nevvaf da oturumların verimli geçmediği ve genişleme komitesinin çalışmalarını gizli yürüttüğü gerekçesiyle koalisyondan ayrıldı.

İran’dan alternatif konferans

Tahran’da ‘Siyasi Çözüm, Bölgesel İstikrar’ konulu ‘Suriye Dostları Konferansı’ düzenlendi. Rusya, Çin, Irak, Cezayir, Lübnan dahil 40’ı aşkın ülke ile BM dahil uluslararası kuruluşların katıldığı konferansta ‘muhalifleri silahlandıran ve daha çok kan dökülmesine neden olan’ taraflar eleştirildi. Katar ve Suudi Arabistan daveti reddetti.