'Cenevre'de ateşkes ilan edilecek demedim'

'Cenevre'de ateşkes ilan edilecek demedim'
'Cenevre'de ateşkes ilan edilecek demedim'
Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil, bir gazetede çıkan "Cenevre'de hükümet ateşkes ilan edecek" şeklindeki beyanının doğru olmadığını söyledi.

Radikal.com.tr - Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil, Guardian gazetesinde çıkan ve Suriye hükümetinin Cenevre'de ateşkes ilan edeceğine ilişkin açıklamasının doğru olmadığını söyledi.

Lübnan'dan yayın yapan Daily Star'a konuşan Cemil, haberin doğru olmadığını ifade ederken, kendisinin hükümet adına değil, kendisi ve partisi adına konuştuğunu belirtti. Sözlerinin hükümete mal edilemeyeceğini ileri süren Cemil, "Şiddetin genel olarak durması gerektiğini" söylediğini, ancak özel olarak Cenevre Konferası'nda bir ateşkes çağrısı içermediğinin altını çizdi.

Cemil, Guardian'daki beyanın "tamamen göz ardı edilmesi" gerektiğini sözlerine ekledi.

Ayrıca, şiddetin durması için dış müdahalenin engellenmesi gerektiğini kaydeden Cemil, "Suriye'ye silahlar aktığı müddetçe, ateşkes için hiç umut yok" dedi.

Guardian ise, Cemil ile yapılan görüşmenin kaydını yayımladı. Kayıtta, görüşmeyi yapan Jonathan Steele'in, "Cenevre Konferansı'na gelelim. Cenevre Konferansı'na katılırken sizin önceliğiniz nedir? Acil bir ateşkes teklif edecek misiniz? Böyle bir niyet var mı?" sorusuna, Kadri Cemil'in, "Tabii ki. Acil ateşkes. Her şeyden önce dış müdahaleye bir son verilmesi, acil ateşkes ve uluslararası müdahale olmadan, demokratik bir şekilde Suriye halkının kendi kaderini belirleyebileceği barışçıl ve siyasi bir süreç" cevabı verdiği iddia ediliyor.

'Esad ateşkes önerecek' iddiası