Cenevre'de taraflar birbirini suçluyor

Cenevre'de taraflar birbirini suçluyor
Cenevre'de taraflar birbirini suçluyor

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi

Suriye görüşmelerinde taraflar birbirine suçlamalar yöneltmeyi sürdürüyor. 'Muhalifler' barış görüşmelerinden çekilebileceklerini belirtirken, Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, 'muhalefetin ciddi olmadığını' söyledi.

RADİKAL – İsviçre’nin Cenevre kentinde, Suriye’de beş yıldır süren krize siyasi çözüm bulmak amacıyla yapılan barış görüşmelerinde gerginlik sürüyor. Tarafların birbirlerine suçlamalar yönelttiği görüşmelerde, ‘muhalifler’ görüşmelerden çekilebileceklerini belirtirken, Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, ‘muhalefetin ciddi olmadığını’ söyledi.

Reuters’ın haberine göre, Suudi Arabistan destekli Yüksek Müzakere Komitesi lideri Riyad Hicab, yaptığı açıklamada Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad güçleri ve müttefiklerinin ‘bombardımanları artırmaya devam etmesi ve insani yardımın ulaştırılmasını zorlaştırması’ durumunda görüşmelerden çekilebileceklerini duyurdu. Hicab, BM ve uluslararası toplumun Şam’a baskı yapmaması durumunda Riyad destekli ‘muhalif’ heyetin Cenevre’de kalmasının anlamı olmayacağını söyledi.

Ruhani Cenevre görüşmeleri konusunda umutsuz

Komitenin sözcüsü Salim Muslet ise Esad yönetimi tarafından "hapisle cezalandırılan kadın ve çocukların serbest bırakılmasını" talep ettiklerini ifade ediyor. Heyetin diğer talepleri ise Rusya ve Suriye ordusunun düzenlediği hava operasyonlarına son verilmesi ve kuşatma altındaki yerleşim yerlerine insani yardım girişine izin verilmesi.

Muslet düzenlediği basın toplantısında "Görüşmelere yapıcı yaklaşmaya çalışıyoruz. Ancak unutulmaması gereken bir şey var o da Suriye'de bir diktatörlüğün olduğu" demişti.

CAFERİ: TERÖRİSTLERLE GÖRÜŞMEYECEĞİZ

Cenevre'deki Suriye hükümeti heyetinin lideri Beşar Caferi, Esad karşıtı heyetinin "ciddi olmadığını" belirttiği konuşmasında "Suudi, Fransız ve ABD dışişleri bakanları muhalefetin sözcüleri gibi görünüyor" dedi.

Sputnik'in Tass haber ajansından aktardığı habere göre, heyette kimlerin olduğunun hala belli olmadığını söyleyen Caferi, BM'nin elinde bile nihai listenin olmadığını ifade etti.

Ahrar'uş Şam ve Ceyş'ul İslam'dan birer kişi Cenevre'de olacak

Caferi, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, "Teröristlerle görüşme yapmayacağız. BM elçisi (De Mistura) bu nedenle doğrudan olmayan görüşmeler yapılmasında ısrarcı oldu. Heyetlerin içeriğini hala bilmememizin nedeni de tam olarak bu" ifadelerini de kullandı. Caferi, hangi grupların terörist hangilerinin ‘muhalif’ sayılacağının belirlenememesinin Suudi Arabistan ve Ürdün'ün suçu olduğunu söyledi.

Bazı dış güçlerin teröristleri bir silah olarak kullanarak Suriye'deki savaşı körüklediğini söyleyen Caferi, ülkesindeki krizin sona erebilmesi için “Suudi Arabistan, Ürdün ve Türkiye'nin Suriye'ye terörist göndermeyi bırakması gerektiğini” vurguladı.

Mistura ilk olarak Şam heyetiyle görüşecek

‘DE MİSTURA'YA ÇÖZÜM BULMAYA HAZIR OLDUĞUMUZU İLETTİK'

De Mistura'yla daha önce gerçekleştirdikleri görüşmenin içeriğine dair de bilgi veren Caferi, "De Mistura'dan yaptırımların sona erdirilmesini istedik ve Suriye'deki krizi sonlandırmak için çözüm bulmaya hazır olduğumuzu ilettik" dedi.

Caferi, Cenevre'de esirlerin serbest bırakılması da dahil olmak üzere ‘insani adımları' konuşmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan: Esad'a yeni Suriye'de yer yok

MISTURA: YARARLI BİR BAŞLANGIÇ OLDU, İYİMSERİM

Öte yandan, Suudi Arabistan’ın desteklediği heyetle görüşen BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, “Bu, yararlı bir başlangıç oldu. İyimserim” dedi. TASS haber ajansına göre, Suudi Arabistan'ın desteklediği Yüksek Müzakere Komitesi heyetiyle görüşmesi sonrası gazetecilere açıklamada bulunan De Mistura, "Suriyeli muhaliflere planı açıkladım. Onlar da bana fikirlerini aktardı. Ne zaman ve nasıl çabaların parçası olacaklarını bana iletecekleri. İyimser ve kararlı bir ruh hali içindeyim" ifadelerini kullandı.

Cenevre'deki toplantıları ‘kaçırılmaması gereken tarihi bir şans' olarak niteleyen De Mistura, "Yapmamız gereken Suriye halkının sorunlarını çözmek" dedi.

Menna: BM'ye Cenevre'de olmazsa olmaz katılımcıların listesini gönderdik