Cezayir büyükelçisi Esad rejiminden ayrıldı

Cezayir büyükelçisi Esad rejiminden ayrıldı
Cezayir büyükelçisi Esad rejiminden ayrıldı

arşiv

Suriye Ulusal Demokrasi Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi Salim Ebu ed-Dad, Suriye'nin Cezayir Büyükelçisi Numeyr Vahib el-Ganim'in, Suriye rejiminden ayrıldığını ve Fransa'ya sığınma talebinde bulunduğunu ileri sürdü.

Ebu ed-Dad AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Verdiğimiz bilginin yüzde 100 doğru olduğundan eminiz. Büyükelçi Ganim, Fransa 'dan resmen sığınma talebinde bulundu ve tüm ailesi Fransa'ya gitti” dedi.

Büyükelçi Ganim'in Cezayir 'den ayrılıp ayrılmadığını tam olarak bilmediklerini söyleyen Ebu ed-Dad, “Nusayri olan Ganim'in rejimden ayrılması Esed rejimini çok sarsacak. Bu Esed rejiminin artık son günlerini yaşadığının kanıtı” ifadesini kullandı.

Ganim'in rejimden ayrılan ilk Nusayri büyükelçi olduğunu vurgulayan Ebu ed-Dad, bunun Suriye halkı için bir müjde olduğunu söyledi. Büyükelçinin siyasi konumuna da değinen Ebu ed-Dad, Ganim'in Suriye'deki Baas Partisi'nin en önemli siyasi kurucularından ve eski Suriye Parlamentosu sözcüsü olduğunu aktardı. Cezayir Büyükelçisi Ganim ve Suriye makamlarından henüz konuya ilişkin açıklama yapılmadı. (aa)