Cezayir topa tutuluyor

Cezayir topa tutuluyor
Cezayir topa tutuluyor
Mali müdahalesine tepki olarak kaçırılan rehineleri kurtarmak için düzenlenen operasyonun fiyasko ile bitmesi Cezayir'i köşeye sıkıştırdı.

Mali’ye Fransız müdahalesine son verilmesi talebiyle İslamcıların Cezayir’deki Ayn Emnas’taki doğalgaz tesislerinde rehin aldığı çalışanları kurtarmak için düzenlenen ancak ölümlerle sonuçlanan skandal operasyon nedeniyle Cezayir yönetimi topa tutuluyor. Rehineleri alıkoyan Kanla İmza Atanlar Tugayı’nın askerlerin helikopterden açtığı ateş sonucu 35 rehine ile 15 militanın öldüğüne dair açıklaması teyit edilemezken Cezayir haber ajansı APS, tesiste rehin tutulan 60 yabancının öldüğünü ya da kayıp olduğunu kaydetti. Ajans ayrıca 100’ü yabancı 650’ye yakın rehinenin serbest bırakıldığını kaydetti. Britanyalı BP ve Cezayirli Sonatrach ile birlikte doğalgaz sahasını işleten Norveçli Statoil şirketi, 8 Norveç vatandaşının kayıp olduğunu duyurdu. Fransa da sayıları tam bilinmeyen Fransız rehinelerden sadece ikisinin kurtarıldığını kaydetti. İki İngilizin bırakıldığına dair haberlere karşılık en az 30 İngiliz rehinenin akıbeti bilinmiyor. Japon şirketi JGC, 3 Japon ve 1 Filipinli çalışanın kurtarıldığını ama 14’ü Japon 74 çalışanın nerede olduğunun bilinmediğini kaydetti. 5 Amerikalının kurtarıldığı ama 7 Amerikalının hâlâ rehineler arasında olduğu belirtiliyor.

Gizli anlaşma suçlaması
Operasyon nedeniyle Cezayir’e tepki yağdı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Başbakan Abdülmalik Sellal’le telefonda görüşürken Britanya Başbakanı David Cameron AB ile ilişkilerin gözden geçirilmesine dair yapması beklenen tarihi konuşmayı konuyla ilgilenmek için iptal etti. Cameron, Cezayirli mevkidaşıyla 4 kez telefonda görüştüğünü, ayrıca ABD, Fransa, Japonya ve Norveç liderleriyle konuştuğunu belirtip “Operasyonla ilgili önceden bilgilendirilmedik. Cezayir Başbakanı ilk operasyonun bittiğini ancak büyük bir tesis olmasından dolayı hâlâ teröristlerin peşinde olduklarını söyledi” dedi. Oslo hükümeti de önceden haberdar edilmemekten şikâyet ederken Japon Başbakanı Şinzo Abe, Güneydoğu Asya turunu iptal etti. Japon Dışişleri Bakanlığı, Cezayir Büyükelçisi’ni çağırıp ‘neden haberdar edilmedik’ izahatı istedi. Operasyonun bittiğine dair açıklamalara karşın yetkililer doğalgaz Amenas sahasında bir binayı ele geçirdiklerini ama tesisin hâlâ militanların kontrolünde olduğunu belirtti. Muhalefet de, hava sahasının kullandırılması ve kanlı rehine operasyonu nedeniyle hükümeti eleştirdi. Ortak bildiride hükümet, Mali’ye müdahale konusunda ‘gizli anlaşma’ yapmak ve ülkeyi savaşa sürüklemekle suçlandı. Bu arada Mali ordusu Konna’nın kontrolünü ele geçirdiğini kaydetti.

Mali’de İslamcı paranoyası

Mali’nin başkenti Bamako’da polisin çok sayıda kişiyi İslamcı olduğu gerekçesiyle tutuklayıp kamyonlarla bir yere naklettiğini gösteren bir video yayımlandı. France 24’ün bir görgü tanığına dayandırdığı haberde, ‘halkın paranoya durumunda olduğu’ iddia edildi. Tanığın cep telefonu kamerasıyla çektiği bir videoda, 14 Ocak’ta Merkez Camii’nde bir grup erkek, ‘halkın saldırı düzenleyeceğinden şüphelenmesi’ üzerine polis tarafından tutuklanıyor. Bu sırada “Onları infaz edin!”, “Kâfirler!” sloganları atıldığı duyuluyor. Kanala konuşan bir polis yetkilisi ise söz konusu kişilerin ‘delil yetersizliğinden dolayı salıverildiklerini’ söyledi. Camide ya da kişilerin üzerinde ateşli silah bulunmadığını kaydeden polise göre, farklı kentlerden gelen İslami Dava hareketine mensup bu kişiler camide bir toplantıya katılmak üzere kente geldi. Kentte bu türde çok sayıda tutuklama yapıldığı öne sürüldü.