Charlie Hebdo editörünün kız arkadaşı: Saldırının sorumlusu polistir

Charlie Hebdo editörünün kız arkadaşı: Saldırının sorumlusu polistir
Charlie Hebdo editörünün kız arkadaşı: Saldırının sorumlusu polistir
Charlie Hebdo'nun editörü Charb'ın kız arkadaşı Jeannette Bougrab, saldırıdan polisi sorumlu tuttu ve "Je Suis Charlie gösterilerinin hiçbir anlamı yok" dedi.

RADİKAL - Charlie Hebdo dergisinin editörü Stephane Charbonnier’nin (Charb) hayat arkadaşı Jeannette Bougrab, bugün Paris’te yapılan bir anma törenine katıldı. Charb’a “Onursal Paris Vatandaşı” unvanının verildiği anma töreninde açıklama yapan Bougrab, “Bu şekilde öleceğini biliyordum” dedi ve polisi suçladı.

“Ona Fransa’yı terk etmesi için yalvardım ama gitmedi. Theo Van Gogh gibi (2004’te öldürülen Danimarkalı karikatürist) öldürüleceğini biliyordum. O da bunu biliyordu, ancak korkmadan yaşadı ve başı dik öldü. Hayat arkadaşım sırf bir gazetede çizerlik yaptığı için hayatını kaybetti. Ancak polis yeterince önlem alsaydı bu olayın önüne geçilebilirdi” diye konuştu.

“CHARB VOLTAİRE’İN RUHUNU SAVUNUYORDU”

Charb’ın laikliği ve ‘Voltaire’in ruhunu’ savunduğunu söyleyen Bougrab, “Bizler bu cumhuriyetin ideallerini yavaş yavaş unutmaya başladık. Ancak o, bu ideallerin bir meyvesiydi. Yaşıyor olsaydı ‘yoldaşlarıyla beraber infaz edildiğini’ söylerdi” dedi.

Daha sonra TF1 kanalına konuşan Bougrab, “Ben Charlie Hebdo’yu değil, sevdiğim bir kişiyi kaybettim. Sevdiğim adam barbarlar tarafından katledildi. Bu katliamın önüne geçilebilirdi, ama yapılmadı” diye konuştu ve polisi yetersiz kalmakla suçladı.

"JE SUİS CHARLİE'LERİN BİR ANLAMI YOK"

Dünyanın #JeSuisCharlie hashtag’iyle paylaşımlar ve protestolar düzenlemesini ise ‘rahatlatıcı bulmadığını’ söyledi. “Bu bir zafer değil, sonuçta Charb öldü. Bu bir yenilgi. Ülkemiz için bir trajedi ve insanların sokaklarda yaptıkları protestolarla avunmayı reddediyorum” dedi.

‘SERT BİR LAİK’ OLARAK TANINIYOR

3 yıldır Charb ve onun evlatlık kızıyla beraber yaşayan Bougrab, Charb’ın çocuk sahibi olmak istemediğini çünkü ‘öleceğini her zaman bildiğini’ de sözlerine ekledi.,

41 yaşındaki Jeannette Bougrab, Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy döneminde Gençlik ve Toplumsal Hayat Sekreteri olarak görev almıştı. Cezayirli bir aileye mensup olan Bougrab, politika dünyasında “sert bir laik” olarak biliniyor ve İslam’a yönelik eleştirileriyle tanınıyor. (Daily Mail)