Charlie Hebdo: En önemlisi Türkçe baskı

Charlie Hebdo: En önemlisi Türkçe baskı
Charlie Hebdo: En önemlisi Türkçe baskı
Katliam sonrası Fransız siyasi hiciv dergisi Charlie Hebdo ilk baskısını yaptı. Altı farklı dilde üç milyon baskı yapan derginin genel yayın yönetmeni, "En önemlisi Türkçe baskı" dedi.

RADİKAL - Fransa’nın başkenti Paris’teki ofis binasına terörist saldırı sonrası 12 kişinin hayatını kaybettiği siyasi hiciv dergisi Charlie Hebdo bugün 3 milyon baskıyla çıktı. Dergi kapağında gözü yaşlı Hz. Muhammed karikatürü üzerinde büyük harflerle Fransızca, “Je Suis Charlie” (Ben Charlie’yim) yazılı döviz bulunuyor. Üstte ise yine büyük harflerle, “Tout est pardonne” (Her şey affedildi) yazıyor.

Kapağı çizen karikatürist Renald Luzier (Luz), dün Paris’teki toplantıda “Karikatüre baktım. Karakter ağlıyordu. ‘Her şey affedildi’ yazdım. Sonra ben ağlamaya başladım. Kapak belli olmuştu. Dünyanın ya da teröristlerin bizden hazırlamamızı istediği kapak değildi bu. Ama bizim istediğimiz kapaktı” dedi.

Dergi, Türkçe dahil altı dilde yayımlanıyor. Hürriyet'in haberine göre, Paris’te basın toplantısı yapan derginin genel yayın yönetmeni Gerard Biard dün akşam yaptığı açıklamada, Türkçe baskının en önemlisi olduğunu belirterek, “Çünkü Türkiye ’de anayasal laiklik saldırı altında” dedi.

Charlie Hebdo’nun yine Hz. Muhammed karikatürüyle çıkacağının ortaya çıkması üzerine Fransa’da Müslüman toplumun liderleri serinkanlı olma çağrısı yaptı. Fransız Müslümanlık Konseyi ve Fransız İslami Dernekleri Birliği ortak bir bildiri yayınladı. Bildiride Müslüman toplumdan sakin olmaları, fikir özgürlüğüne saygı duyulurken, asaletle bağdaşmayan duygusal tepkilerden kaçınmaları istendi. 

Fransa’da dergiye ilginin yoğun olduğu belirtiliyor. AFP’ye konuşan Paris’teki bir gazete satıcısı sabah büfeyi açmaya geldiğinde 60-70 kişinin sırada olduğunu gördüğünü söyledi. “Böyle bir şey görmedim” diyen kadın 450 baskının 15 dakikada tükendiğini söyledi.


Cumhuriyet gazetesine Charlie Hebdo araması

MISIR’DAN TEPKİ
Derginin Hz. Muhammed karikatürüyle yayınlanacak olmasına Mısır’dan tepki geldi. Büyük Müftü Şevki Allam açıklamasında, “Derginin yaptığı birlikte yaşama veya medeniyetler arasında diyaloga hizmet etmiyor. Bu, dünyadaki Müslümanların hissiyatına karşı yersiz bir provokasyondur” dedi.
Merkel ve Gauck'tan kol kola hoşgörü mesajı


  http://www.radikal.com.tr/127182312718233

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Herkesin Kutsalı Kendine Lütfen Saygı - user766817

  sevgili cumhuriyet okurlarının aldıktan sonra kadife çantalarla duvarlara asmaması, gerekirse fransızca da öğrenip her satırını ve her çizgisini büyük bir özenle incelemeleri dileğiyle desteklediğim kampanya.

  E bu kadar da yüzsüz olunmaz ki arkadaşım. - hipster_intellectual

  Bu haberi normal internet bağlantımla açamadım. Ama proxy (İsveç üzerinden tünel) yazılımı ile görüntüleyebildim. Devlet Charlie Hedbo adı geçen tüm internet sitelerini kapattırmış. İfade özgürlüğünün "i" sinin olmadığı bir ülkedeyiz kalkmış bir de başbakan olacak o zat gidip Paris'te ifade özgürlüğünün kutsallığının vurgulandığı protesto yürüyüşüne katılıyor. Hangi yüzle, hakli hakla?

  Charlie Hebdo ......Balçovalı - balçovalı

  Mösyö Biard, Derginin Türkce baskısından bahisle: '' Çünkü Türkiye'de Anayasal laiklik saldırı altında'' teşhisini ortaya koymuş.Katılmamak mümkün değil.