Charlie Hebdo saldırganlarından kaçan grafiker: Dolapta saklandım

Charlie Hebdo saldırganlarından kaçan grafiker: Dolapta saklandım
Charlie Hebdo saldırganlarından kaçan grafiker: Dolapta saklandım
Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı gerçekleştiren Kuaşi kardeşlerin girdiği matbaada bulunan grafiker Lilian Lepere yaşadıklarını anlattı. Lepere, 8 buçuk saat dolapta saklandığını söyledi.

RADİKAL - Geçen hafta Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Paris'teki ofisine saldırı düzenleyen saldırganların polisten kaçarken girdiği matbaanın grafikerlerinden Lilian Lepere, yaşadıklarını France 2 Televizyonu'na anlattı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, olayları anlatırken bir ara gözleri dolan Lilian Lepere tam 8 buçuk saat boyunca bir lavabonun altındaki dolapta saklandığını söyledi. 27 yaşındaki Lilian Lepere saklandığı dolabın boyutlarının 70 x 90 cm, derinliğinin ise 50 cm olduğunu belirtti.

Birkaç kez yiyecek ya da su almak için saklandığı dolabın yakınlarına gelen saldırgan Said ve Şerif Kuaşi kardeşlerin dikkatini çekmekten korktuğunu anlatan Lepere, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biri geldi ve benimkinin yanındaki dolabı açtı. İçerde kendisine ilginç gelecek hiçbir şey bulmadı. Daha sonra buzdolabına doğru gitti. Suç ortağına bir şey isteyip istemediğini sordu. Diğerinin yanıtı, 'Hayır, şimdi zamanı değil' oldu".

DÖRT SAAT SONRA MESAJ ATTI

Dolapta yaklaşık dört saat saklandıktan sonra harekete geçme kararı aldığını aktaran Lepere, gürültü çıkarmadan cep telefonuna ulaşabilmek için matbaadaki telefonların çaldığı bir anı seçtiğini anlattı; annesine mesaj atarak durumu bildirdiğini, onun da polisle temasa geçtiğini belirtti.

Daha sonra aralarından birinin hemen üzerindeki lavabodan su içtiğini kaydeden Lepere, ''Dolap kapağının arasından gölgesini görebiliyordum" diyerek, yaşadıklarının gerçeküstü olduğunu ve bir filmi andırdığını söyledi.

Charlie Hebdo dergisine geçtiğimiz Çarşamba günü düzenlenen saldırıda 12 kişi hayatını kaybetmişti.