Charlie Hebdo saldırganlarından kaçan grafiker: Dolapta saklandım

Charlie Hebdo saldırganlarından kaçan grafiker: Dolapta saklandım
Charlie Hebdo saldırganlarından kaçan grafiker: Dolapta saklandım
Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı gerçekleştiren Kuaşi kardeşlerin girdiği matbaada bulunan grafiker Lilian Lepere yaşadıklarını anlattı. Lepere, 8 buçuk saat dolapta saklandığını söyledi.

RADİKAL - Geçen hafta Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Paris'teki ofisine saldırı düzenleyen saldırganların polisten kaçarken girdiği matbaanın grafikerlerinden Lilian Lepere, yaşadıklarını France 2 Televizyonu'na anlattı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, olayları anlatırken bir ara gözleri dolan Lilian Lepere tam 8 buçuk saat boyunca bir lavabonun altındaki dolapta saklandığını söyledi. 27 yaşındaki Lilian Lepere saklandığı dolabın boyutlarının 70 x 90 cm, derinliğinin ise 50 cm olduğunu belirtti.

Birkaç kez yiyecek ya da su almak için saklandığı dolabın yakınlarına gelen saldırgan Said ve Şerif Kuaşi kardeşlerin dikkatini çekmekten korktuğunu anlatan Lepere, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biri geldi ve benimkinin yanındaki dolabı açtı. İçerde kendisine ilginç gelecek hiçbir şey bulmadı. Daha sonra buzdolabına doğru gitti. Suç ortağına bir şey isteyip istemediğini sordu. Diğerinin yanıtı, 'Hayır, şimdi zamanı değil' oldu".

DÖRT SAAT SONRA MESAJ ATTI

Dolapta yaklaşık dört saat saklandıktan sonra harekete geçme kararı aldığını aktaran Lepere, gürültü çıkarmadan cep telefonuna ulaşabilmek için matbaadaki telefonların çaldığı bir anı seçtiğini anlattı; annesine mesaj atarak durumu bildirdiğini, onun da polisle temasa geçtiğini belirtti.

Daha sonra aralarından birinin hemen üzerindeki lavabodan su içtiğini kaydeden Lepere, ''Dolap kapağının arasından gölgesini görebiliyordum" diyerek, yaşadıklarının gerçeküstü olduğunu ve bir filmi andırdığını söyledi.

Charlie Hebdo dergisine geçtiğimiz Çarşamba günü düzenlenen saldırıda 12 kişi hayatını kaybetmişti.


  http://www.radikal.com.tr/127106512710653

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yanlis bilgi... - akozan

  Lilian Lepere Charlie Hebdo dergisi grafikeri degil, teroristlerin Dammartin-en-Goele'de kistirildiklari matbaada saatlerce mahsur kalan ve saklanan bir grafiker. Teroristler Charlie Hebdo dergisinde saatlerce kalmadilar zaten. Belli ki haber yalap salap hic kontrol edilmeden alinmis kaynagindan. BBC Turkce'nin sayfasinda da durum ayni. Son zamanlarda o kadar cok yanlis bilgi iceren haber goruyorum ki gazetenizin internet sayfalarinda, bu haberleri yazma sorumlulugunu kime biraktiginizi gercekten merak ediyorum.... Biraz daha sorumlu davranmanizi dilerim, bir gazeteden en dogal ve minimum beklentimiz dogru bilgi iceren haber almak, bu tip ozensiz basliklarla gazeteniz bu beklentiyi bile karsilayamiyor .

  sguven - user836040

  Sanki tutarsızlık var. Dergiye yapılan saldırının beş veya on dakika arasında sürdüğü söyleniyordu. Katliamdan kurtulan grafiker ise 8,5 saat dolapta saklanmış. Neden?

  haberciliğin hali - suleymanokan

  Lilian Lepere saldırganların saatlerce rehin aldığı şirketin grafikeri, Charlie Hebdo ile alakası yok. Mizah dergisinde sadece birkaç dakika kalındı. Bu haberin tepeden verilmesi bir utanç kaynağı.