Charlie Hebdo saldırısına dünya liderlerinden tepki

Charlie Hebdo saldırısına dünya liderlerinden tepki
Charlie Hebdo saldırısına dünya liderlerinden tepki
Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Paris'teki merkezine yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıya dünya liderleri tepki gösterdi.

RADİKAL - Daha önce Hz. Muhammed’in karikatürlerini yayınlamasıyla gündeme gelen mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Fransa'nın başkenti Paris'teki merkezine yapılan saldırıya dünya liderlerinden tepki geldi. 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrasında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande olay yerinde açıklamalarda bulundu.

Hollande, saldırıyı "Fransa'ya karşı yapılmış barbar bir terörist saldırı" olarak niteledi ve Bakanlar kurulunu acilen toplantıya çağırdı. Fransa Cumhurbaşkanı, "Bu ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırıdır. Son haftalarda birkaç terör saldırısını engelledik" dedi.

Fransa'da Charlie Hebdo'ya saldırı: 12 ölü

İngiltere Başbakanı David Cameron ise, saldırıyı kınarken, "Terörle mücadelede Fransa'nın yanındayız. Saldırı mide bulandırıcı" açıklamasında bulundu. Almanya Şansölyesi Angela Merkel, “alçak” sözleriyle nitelediği saldırı hakkında, “Paris’teki alçak saldırıyı öğrendiğimde şok oldum” dedi.

Fransa'daki saldırıdan ilk kareler

Charlie Hebdo'dan IŞİD lideri Bağdadi karikatürü

Bir başka açıklama ise Beyaz Saray’dan geldi. Saldırı “en güçlü şekilde” kınanırken, “Beyaz Saray’daki herkes, saldırıda ölen ya da yaralananların aileleriyle birliktedir. ABD , Fransa’yla yakın şekilde çalışmaya hazırdır” ifadeleri kullanıldı.

Özkök'ten Charlie Hebdo yorumu: Korkuyorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de saldırıyı kınayan liderler arasında. Saldırının kurbanlarına taziyelerini ileten Putin, “terörizmin tüm formlarını” kınadı.

Charlie Hebdo dergisi hangi karikatürleri yayınlamıştı?