Charlie Hebdo'da karikatürist krizi

Charlie Hebdo'da karikatürist krizi
Charlie Hebdo'da karikatürist krizi
İngiliz Times gazetesi, 7 Ocak'ta saldırıya uğrayan Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun yeni karikatüristler bulmakta zorluk çektiğini öne sürdü.

RADİKAL - İngiliz Times gazetesi, kıdemli karikatüristleri öldürülen Fransız mizah dergisinin yeni çizerler bulmakta zorlandığını, saldırıdan sonra dergiye akan bağışlar ve artan satış gelirlerinin ise nasıl harcanacağı konusunda dergide anlaşmazlık yaşandığını yazdı.

BBC Türkçe 'de yer alan habere göre, her ne kadar derginin dün yayınlanan son sayısı tüm Fransız yayınlarını geride bırakarak 2.5 milyon basılsa da, dergi saldırıda hayatını kaybeden kıdemli çizerlerinin yerini doldurmakta zorlanıyor. Saldırının ardından dergiye akan bağışların nasıl kullanılacağı da dergide yönetimsel ayrılıklar yaratmış durumda.

'ÖLÜM KALIM MESELESİ'

Derginin yeni yöneticisi Laurent Sourisseau, dergide çizmesi için bugüne dek teklif götürdükleri herkes tarafından reddedildiklerini söylüyor. Sourisseau görüştükleri kişilerin kendilerine "Toplantılara gelmek zorunda mıyım? Karikatürlerin altına gerçek imzamı atmak zorunda mıyım?" gibi sorular sorduklarını söylüyor.

Ocak ayında derginin ofisini basan iki saldırgan , haftalık toplantıda bulunanlara ateş açmış, aralarında ülkenin kıdemli karikatüristlerinin de olduğu 12 kişiyi öldürmüştü. Derginin hala hayatta olan çalışanları ise, artık dergide çalışmanın bir ölüm kalım meselesi haline geldiğini söyleyerek, dergini kooperatifleşmesini ve kendilerine de bu şekilde derginin sahipliğinden pay verilmesini istiyorlar. Ancak derginin hisselerinin yüzde 40'ına sahip olan Sourisseau ile yüzde 20'sine sahip olan mali direktör Eric Port heault bu öneriyi reddetmiş.

Charlie Hebdo'nun dönüş kapağı

Charlie Hebdo dergisi yayınlarına tekrar başlıyor

BAĞIŞLAR SALDIRIDA ÖLENLERİN AİLELERİNE

Portheault dergi çalışanlarının hisselerin bir kısmına sahip olması durumunu değerlendireceklerini, bağışların saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine verileceğini, satıştan elde edilen kârın ise yüksek güvenlikli bir ofise sahip olmak için kullanılacağını söylüyor.

Nasreddin Hoca fıkrası Charlie Hebdo'nun yeni sayısında

Paris'te İHA alarmı