Chavez bile öğrencileri SUSTURAMIYOR

Chavez bile öğrencileri SUSTURAMIYOR
Chavez bile öğrencileri SUSTURAMIYOR
Venezuela'da binlerce öğrenci, meclisten geçen ve hükümetin üniversiteler üzerindeki yetkilerini artıran kanunu protesto etti.

Kanunu protesto etmek için başkent Karakas'da Venezuela Merkez Üniversitesi'nin önünde toplanan binlerce öğrenci ve öğretim görevlisi, polisin plastik mermiyle ve tazyikli suyla müdahalesine maruz kaldı. 

Polisin müdahalesinde, başına sert bir cisim gelen bir foto muhabiri dahil olmak üzere en az 4 kişi yaralandı.
Protestocu öğrenciler, kanunun, üniversitelerle ilgili olarak ulusal hükümete çok fazla yetki verdiğini ve sosyalist ideolojiyi empoze etmeye çalıştığını belirtirken, gösteri sırasında, "Protesto etme hakkımızı elimizden alamazlar" sloganları attı. 

Polis, ayrıca meclise yürümek isteyen öğrencilere de plastik mermi ve tazyikli suyla müdahale etti. Meclisten dün geçen kanun, Yüksek Eğitim Bakanına, üniversitelerin akademik programları ve faaliyetlerine karar verme konusunda daha fazla yetki veriyor ve üniversitelerin, hükümetin, "sosyalist bir ülke" inşa etme amacını destekleyen bir eğitimi teşvik etmesini öngörüyor. 

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ise devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında, protestocu öğrenciler için, "bizleri şiddete sürüklemeye çalışıyorlar" derken, "Şiddet istemiyoruz. Onlardan huzur içinde çalışmamıza izin vermelerini istiyoruz" ifadesini kullandı. (AA)


    ETİKETLER:

    Hugo Chavez