'Chavez'in birkaç aylık ömrü kaldı'

'Chavez'in birkaç aylık ömrü kaldı'
'Chavez'in birkaç aylık ömrü kaldı'
Venezüella Devlet Başkanı Chavez'in, kanserin son aşamasına girdiği öne sürüldü. Haberi yapan gazeteci, kaynağının çok güvenilir olduğunu iddia etti.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, Haziran 2011'den bu yana kanser tedavisi gören Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in sağlık durumu hakkındaki belirsizlik sürerken ünlü siyasetçinin bir kez daha birkaç ay ömrünün kaldığı iddia edildi. ABD 'li gazeteci Dan Rather tarafından dünyaya duyurulan habere göre tedavisine Küba'da devam eden 57 yaşındaki Chavez, "son evresine gelen kötü huylu metastatik rabdomiyosarkom tümörüne" karşı mücadele veriyor.

Haberini Chavez'in sağlık sürecini en yakından takip eden ve ismi açıklanmayan Venezüellalı üst düzey bir yetkiliye dayandıran Rather, "Doktorlarına göre Chavez, uzun süredir mücadele ettiği kanserin son aşamasına girdi. Doktorlarına göre Chavez'in birkaç aylık ömrü kaldı" dedi.

Gazeteci Rather ayrıca kendisine bilgi veren kaynağın çok güvenilir olduğunu ancak bu haberi sadece tek bir kaynaktan elde ettiğini de vurguladı. Chavez, 10 Haziran 2011'de devlet televizyonuna çıkarak ameliyatta leğen kemiği bölgesinden yaklaşık 2 santim büyüklüğünde bir tümör alındığını kabul etmişti. Tedavi için sık sık Küba'ya giden Chavez'in hangi tür kanserle mücadele ettiği ise hiç açıklanmadı. Kasım 2011'de de eski Başkan George Bush döneminde üst düzey görevli Roger Noriega, Chavez'in 6 ay ömrü kaldığını öne sürmüştü. Geçen ay öldüğü iddia edilen Chavez, son olarak 12 Mayıs'ta kanserden kurtulmak üzere olduğunu açıklamıştı. 1999'dan bu yana görevde olan Chavez, 7 Ekim'deki seçimlerde yeniden aday olacak. Son anketler de tüm sağlık sorunlarına rağmen Chavez'in seçimi kazanacağını gösteriyor. (Sabah)