Chavizma ipi zor göğüsledi

Chavizma ipi zor göğüsledi
Chavizma ipi zor göğüsledi
Venezüella'nın yeni lideri Chavez'in halef gösterdiği Maduro oldu. Ancak Maduro rakibi Capriles'i kıl payı farkla yenebildi. Capriles yeniden oy sayımı istedi.

Venezüella’da önceki gün düzenlenen Devlet Başkanlığı seçimini, 5 Mart’ta hayatını kaybeden ülkenin efsane lideri Hugo Chavez’in halef gösterdiği Nicolas Maduro kazandı. Venezüella Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) adayı Maduro, yüzde 50.7 oyla devlet başkanı seçilirken, böylece Chavez’in vârisliğinden halefliğine de ‘terfi etti.’ Demokratik Birlik Koalisyonu’nun lideri Henrique Capriles’in oy oranı ise yüzde 49.1 olarak açıklandı. 18.9 milyon kayıtlı seçmenin olduğu ülkede katılım yüzde 78 çıkarken, Maduro’nun Capriles’e sadece 234 bin 935 oy fark atması dikkat çekti. Bu kıl payı fark sebebiyle yolsuzluk iddiasında bulunan Capriles ise oyların yeniden sayılmasını isteyip aksi halde sonuçları tanımayacağını açıkladı. Uzmanlarsa Venezüella’nın Chavez’in 14 yıllık iktidarında rakiplerine iki basamaklı farklar atmasına alışkın olduğuna dikkat çekerken, katılımın yüzde 81 olduğu Ekim 2012 seçiminde yüzde 44 oy alan Capriles’i 11 puanla yendiğini anımsattı. Bu sebeple bu kıl payı zaferin Maduro’ya ‘kötü haber ’ olabileceği yorumu yapıldı.
Başkent Caracas’ta Devlet Başkanlığı Sarayı Miroflores’in önünde toplanan on binlerce destekçisine seslenen Maduro, “Seçimi adil, yasal ve anayasal şekilde kazandık” vurgusu yaptı. Ancak yeni Venezüella lideri, oyların yeniden sayılmasına açık olduklarını da belirtti: “Sonuçlara saygı çağrısında bulunuyoruz. Ancak yeniden oy sayımı istiyorlarsa bunu da memnuniyetle karşılarız. Seçim Komisyonu’ndan inceleme yapmasını resmen talep ediyorum. Bizim için sorun yok. Belki oy oranımız artacak.” Capriles’in kendisini arayıp bu yakın sonuçlar ışığında ittifak önerdiğini ancak bu teklifi geri çevirdiğini de öne süren Maduro “Sonucu kabul etmesi gerektiğini söyledim” diye konuştu.
Maduro, Chavez’e ise şöyle seslendi: “Görev tamamlandı Komutan. Halk, sözünü tuttu. Sonuçlar Chavez’in hâlâ yenilmez olduğunu kanıtladı. Bu, devin aday olmadığı ilk seçimdi. Geride oğlunu bıraktı. Şimdi oğlu devlet başkanı olacak.” Ocak 2019’a dek iktidarda kalacak Maduro, geçici sürdürdüğü devlet başkanlığına cuma günkü yemin töreniyle resmen başlayacak.
En büyük eyalet Miranda’nın valisi Capriles ise 3200’den fazla yolsuzluk tespit ettiklerini, sandıklar kapandıktan sonra oy kullanmalarına izin verilen seçmenler olduğunu ve devlet memurlarına da Maduro’ya oy verme baskısı yapıldığını öne sürdü: “Her bir oy yeniden sayılmadıkça sonuçları kabul etmeyeceğim. Bay Maduro, daha önce gayri meşru işler yaptınız mı bilmem ama şu an kesinlikle yaptınız. Asıl kaybeden siz ve hükümetiniz. Halk sizi sevmiyor. Sistem kumdan kale gibi çöküyor. Ben sadece bir adaya karşı değil gücün suiistimali sistemiyle mücadele ettim.” Capriles, Maduro’yu aradığını da yalanlayıp “Ben, yolsuzluk yapanlarla anlaşma yapmam. Anlaşmam Tanrı ve Venezüella halkıyladır” dedi.

Muhalefet sandıkta güçlendi

Uzmanlarsa az farkın Venezüella’yı belirsizliğe sürükleyebileceği uyarısı yaptı. Amherst College’dan Javier Corrales, “ Resmi mağlup muhalefet, sandıktan 2012 seçimine göre güçlenmiş çıktı. Bu, her sistem için hassas bir durum, özellikle de kurumlara güvensizliğin yüksek olduğu sistemlerde” yorumu yaptı. Washington Office on Latin America’dan David Smilde, Maduro’nun ‘saldırıya açık hale geldiğini’ savundu: “Sonuçlar, halk ve siyasilerin ‘Belki de Maduro devrimi ilerletecek kişi değildir’ diye düşünmelerinin önünü açabilir.”