Cheney ve Bush'un Venezuela'ya girmesi yasaklandı

Cheney ve Bush'un Venezuela'ya girmesi yasaklandı
Cheney ve Bush'un Venezuela'ya girmesi yasaklandı
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Venezuela'yı ziyaret edecek ABD vatandaşlarına vize uygulanması kararı aldı, aralarında ABD Başkanı George W. Bush ile eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin de olduğu bazı siyasetçilerin ülkeye girişine yasak getirdi.

RADİKAL - Venezuela'nın eski Devlet Başkanı Hugo Chavez'in 1999 yılında iktidara gelmesinden bu yana, Venezuela ve ABD arasında yaşanan diplomatik gerginlik artmaya başladı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesindeki ABD'li diplomatların sayısına sınırlama getirileceğini açıkladı.

Açıklamasında, Venezuela'yı korumak adına ülkeye giriş yapan ABD'lilere zorunlu vize uygulamasını öngören bir sistemi uygulamaya koymaya karar verdiğini belirten Maduro, ABD'nin, "ülkesinin içişlerine karışması nedeniyle" Venezuela'yı ziyaret edecek ABD vatandaşlarından vize isteneceğini ve bazı siyasetçilerin ülkeye girişinin yasaklanacağını duyurdu.

Chavez'in ölümüyle ilgili son iddia!

'IRAK VE SURİYE'DE İNSAN HAKLARI İHLALLERİ'

Venezuela'ya girişi yasaklananlar arasında ABD'nin 43. Başkanı George W. Bush, eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney, eski Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez ve eski Florida Eyalet Meclisi Başkanı Marco Rubio gibi siyasiler bulunuyor. Kararla ilgili açıklamasında bu siyasetçilerin özellikle Irak ve Suriye'de insan haklarını ihlal ettiklerini ve terörü teşvik ettiklerini ifade eden Maduro, ABD'nin Venezuela'da 100 diplomatı bulunurken, Venezuela'nın ABD'de 17 diplomatı olduğunu bildirdi.

Venezuela'da polis 14 yaşındaki çocuğu öldürdü

'ABD'YLE İŞBİRLİĞİ'NDEN GÖZALTI

Maduro'nun aldığı yeni diplomatik kısıtlama kararının ayrıca, arasında bir ABD'li pilot dahil bazı ABD vatandaşlarının Venezuela'da casusluk faaliyetlerine katılmasının bir sonucu olduğu belirtilirken, birkaç gün önce tutuklanan ABD'nin Kuzey Dakota eyaletinden 4 misyonerin serbest bırakıldığı kaydedildi.

Belediye Başkanı'na kapıyı kırarak gözaltı

Maduro ülkenin vefat eden lideri Chavez gibi ABD'yi, Venezuela'daki rejimi devirmeye çalışmakla suçlamış, geçen ay Caracas Belediye Başkanı muhalif lider Antonio Ledezma da ABD'yle işbirliği içinde darbe planladığı gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

İki ülke, 2010'da karşılıklı olarak büyükelçilerini geri çekerken, Chavez'in vefatının ardından Maduro, birçok ABD'li diplomatı sınır dışı etmişti. (AA) 

Venezuela: Birçok ABD'li ajan yakaladık