Che'nin katilinin 'Küba muhalefeti' olması kızdırdı

Che'nin katilinin 'Küba muhalefeti' olması kızdırdı
Che'nin katilinin 'Küba muhalefeti' olması kızdırdı
Küba Devrimi'nin efsane ismi Ernesto Che Guevara'nın katillerinden biri olan Felix Rodriguez Mendigutia'nın, bu yıl Panama'da düzenlenen 7'nci Amerikalar Zirvesi arifesinde düzenlenen etkinliklerde görünmesi, Küba heyetini öfkelendirdi.

RADİKAL - Che Guevara'yı öldüren eski CIA ajanı Felix Rodriguez Panama'da düzenlenen VII. Amerikalar Zirvesi'ndeki forumlara 'Küba muhalefeti' adı altında katıldı. Küba'yı VII. Amerikalar Zirvesi'nde temsil eden resmi heyet, dün yaptıkları açıklamada ABD 'nin Küba'nın zirveye ilk kez katılımını provoke etmek için "paralı askerleri" görevlendirdiğini ve bu görevlendirilmiş ajanların "Küba muhalefeti" adı altında zirve çerçevesinde düzenlenen forumlara katılımlarını örgütlediğini açıklamıştı.

Domuzlar Körfezi İşgal girişimine de katılan Felix Rodriguez, 1967 yılında CIA tarafından Bolivya'ya Che'yi öldürmek üzere gönderilmişti. 

'KÜBA'YA İHANET EDEN KATILIMCILAR'

Resmi Küba delegasyonu VII. Amerikalar Zirvesi'nde (Cumbre de las Americas) yapılan paralel forumlarda Küba'ya 'ihanet eden' katılımcıların varlığını duyurdu ve bunun kabul edilemez olduğunu belirtti. Delegeler, paralı asker olarak adlandırdıkları katılımcıların "Küba'nın gerçekliğini bozmak" için ABD tarafından parayla tutulan Kübalılar olduğunu kaydetti. Küba delegasyonu, "Biz ülkemizin eksiklerini biliyoruz. Fakat Küba'nın problemleri Küba dışında değil, Küba'da konuşulmalı" diye belirtti. 

Amerikalar Zirvesi'nin 6'ncısında ALBA üyesi ülkeler Küba'nın davet edilmemesi halinde bir sonraki zirveye katılmayacaklarını açıklamışlardı. Yine Küba'ya uygulanan dışlama politikası nedeniyle 6. Amerikalar Zirvesi'nin Sonuç Bildirgesi yayınlanmamıştı.

KÜBA İLK KEZ KATILIYOR

Bu yıl yapılan yarımküreden ülkelerin ve hükümetlerin katıldığı Amerikalar Zirvesi'ne Küba ilk defa katılıyor. Salı günü Panama'ya gelen Küba delegasyonu, Küba'yla yapılacak işbirliği çalışmalarını teşvik etmek için forumlara katıldığını, aynı forumlara iyi bilinen "paralı askerlerin" kaydedildiklerini belirtti. Delegeler, "paralı askerlerin" katılımından dolayı rahatsızlık duyduklarını söylediler ve kızgınlıklarını basın toplantısı sırasında ifade ettiler.

Küba delegasyonu basına yaptığı açıklamada "Ülkesine ihaneti meslek haline getiren insanların burada forumlara katılmasının rahatsız edici" olduğunu belirtti. Basın toplantısı sırasında söz alan delegasyon temsilcisi, resmi Küba delegasyonunun "Kübalıları temsil etmeye çalışan paralı askerlere" meşruiyet tanımayacaklarını,  Küba'nın toplumsal örgütlerinin Küba'nın "gerçek sesi" olduğunu kaydetti. Fakat Küba'nın 3 milyon üyesi olan sendikasının sivil toplum forumunda temsil edilmesi reddedildi. (Sol)