CIA Başkanı'ndan Kasım Süleymani açıklaması

CIA Başkanı'ndan Kasım Süleymani açıklaması
CIA Başkanı'ndan Kasım Süleymani açıklaması
CIA Başkanı John Brennan, İran Devrim Muhafızları Kudüs Kuvvetleri Komutanı Kasım Süleymani'nin Irak'taki varlığını eleştirerek, komutanı 'çok saldırgan ve aktif' sözleriyle niteledi.

RADİKAL - CIA Başkanı John Brennan, İran'ın Irak'ta IŞİD'le mücadeledeki rolünü eleştirdi. Brennan, "Çok saldırgan" dediği İranlı komutan Kasım Süleymani'nin IŞİD'le mücadeleyi zorlaştırdığını söyledi.

Al Jazeera'de yer alan habere göre, Amerikan FOX haber kanalına konuşan Brennan, Irak ve Suriye 'de IŞİD'le mücadele konusunda açıklamalar yaptı. Brennan, koalisyonun hava saldırıları sayesinde IŞİD'in Irak ve Suriye'de 'hızının kesildiği'ni söyledi. Brennan, IŞİD’in daha fazla ilerlemesini durdurmanın İran’ın da çıkarlarına olduğunu ancak İran’ı müttefik olarak tanımlayamayacaklarını vurguladı ve "Benim söylemeye çalıştığım, İran’ın Irak'ta kendi çıkarlarını izlediği, bunların bir kısmının IŞİD ile mücadeleyi de içerdiği" değerlendirmesini yaptı.

CIA Direktörü: Esad'ın devrilmesini istemiyoruz

'IŞİD'LE MÜCADELEYİ ZORLAŞTIRIYOR'

Brennan, İranlı komutan Kasım Süleymani'nin Irak'ta Şii milislerle birlikte IŞİD'le çatışmaları komuta etmesini de eleştirdi. Süleymani'yi 'çok saldırgan ve aktif' olarak nitelendiren CIA Başkanı, Kudüs Gücü'nün lideri Süleymani'nin Irak'ta IŞİD'le mücadeleyi zorlaştırdığını söyledi. Brennan, mevcut durumda ABD 'nin İran'ın Irak'taki çatışmalarda büyük rol oynamasına izin verdiği yönündeki eleştiriler için de "Hayır, öyle bir rol oynamalarını engelleyeceğiz. Bence Iraklılarla birlikte çalışarak o rolü oynama uğraşındalar Ama biz de Iraklılarla çalışıyoruz" dedi.   

Kasım Süleymani, operasyon için Tikrit'te

Saddam'ın Tikrit'teki türbesi yıkıldı

NÜKLEER MÜZAKERE YORUMU

İran'la nükleer müzakereleri de değerlendiren CIA başkanı, İran’ın nükleer silahı elde etmeyi engellemek amacıyla sergilenen uluslararası çalışmaları önemsediğini belirtip, “Bence onlar (İranlılar) nükleer programı konusunda anlaşmadan kaçarlarsa muazzam bedel ödeyeceklerinin ve bunun sonuçlarının olacağının farkındalar” dedi.

Yunusi'nin 'Irak başkentimiz' sözüne tepki dinmiyor