CIA Direktörü: Esad'ın devrilmesini istemiyoruz

CIA Direktörü: Esad'ın devrilmesini istemiyoruz
CIA Direktörü: Esad'ın devrilmesini istemiyoruz
CIA Direktörü John Brennan, 'Ne Rusya, ne ABD, ne (IŞİD'e karşı) koalisyon ne de bölgedeki devletler Şam'daki hükümetin ve siyasi kurumların çökmesini istemiyoruz' ifadesini kullandı.

RADİKAL - New York'ta bir açıklama yapan CIA Direktörü John Brennan IŞİD'in ya El Kaide'nin Şam'a yürümesini istemediklerini açıkladı. Suriye 'de ılımlı muhalifleri desteklemenin önemli olduğunu belirten Brennan, uluslarararası devletler topluluğunun Suriye İç Savaşı'nın “temsili bir hükümetle” çözüme kavuşmasından yana olduğunu belirtti.

CIA Direktörü Brennan, IŞİD saflarında savaşan 90 ülkeden 20 bin yabancı olduğunu kaydetti. Brennan Suriye ve Irak'taki terör örgütlerine katılmak için Batılı devletlerden binlerce cihatçının bölgeye gittiğini söyledi. 

Robert Fisk: Esad dört yılda nasıl ayakta kaldı?

Esad: Kobani'den önce Kürtlere askeri destek verdik

70 MİLYONLUK YARDIM 

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı, hükümetin Amerikan Kongresi'yle Suriyeli muhaliflere 70 milyon dolarlık bir yardım yapılması üzerine müzakere içinde olduğunu açıkladı. Paranın isyancıların işgali altındaki bölgelerdeki çalışmalarda kullanılacağı belirtildi. Açıklamada 25 milyon doların Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad karşıtlarının “operatif kabiliyetlerinin” artırılması için harcanacağı belirtilirken silah gönderilmesinin planlanmadığı kaydedildi. Amerikan Kongresi'nin onaylaması halinde ABD'nin Suriye'deki isyancılara yaptığı yardımın toplam miktarı 400 milyon dolara ulaşacak.

Kasım Süleymani'den Tikrit'te Arapça video

İngiliz kızların IŞİD'e katılmadan önceki görüntüleri ortaya çıktı


  http://www.radikal.com.tr/131349413134944

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu olay, isim değişikliği nedenidir. - user387562

  Yıllar yılı, Esad dedikleri, Suriye Devlet Başkanı, tekrar gerçek ismi ile anılmaya başlar. Ve yine bu olay, bazılarının ağzına, sağlam kapak olacaktır.

  Ey Siya - user452215

  EY SİYA, "Ne Rusya, ne ABD, ne (IŞİD'e karşı) koalisyon ne de bölgedeki devletler Şam'daki hükümetin ve siyasi kurumların çökmesini istemiyoruz" diyorsun. Sen bunu hangi akıl ve İzan ile söylüyorsun. Biz, bu devletin banisi Osmanlı'nın torunları olarak ESED'in bir dakika bile orada kalmasına razı değiliz. Sen kendi işine bak, boyundan büyük laflar etme.

  Coni plağı değiştirdi - izninizle

  Şimdi başka müzik çalıyor ve bizim rakkase ancak göbek kıvırmayı bildiğinden bugün yarın işine son verilir. Hip-hop bilen birisi göreve getirilir... Nasıl olsa adam bol, muhalefet partisi başkanı bile bir işarete fit.

  Bak sen... - ilya66

  CIA direktörünün doğru söylediği nerede görülmüş. Ömrümüz amerikan yalanlarını dinlemekle geçti. Herhalde Esad'ı yıkmak için her şeyi denedik, olmadı İşid'i yarattık, silahlandırdık, ortadoğuyu kan gölüne çevirdik demeyecekler. Bütün gaddarlıklarına rağmen Esad'ı devirmeye güçleri yetmedi ve 'aslında istemiyorduk' diye kıvırmaya başladılar. Kırşehir'de militanları ne için eğitiyorlar acaba soran var mı? Eminim dünya barışı içindir.