CIA esirlerden casus devşirdi

CIA esirlerden casus devşirdi
CIA esirlerden casus devşirdi

Rice ile görüşen Karzai nin elini güçlendirmek için anlaşmayı kart olarak kullandığı yorumu yapılıyor.

CIA, Guantanamo'daki esirlerden bazılarını Penny Lane denilen ayrıcalıklı tesiste tutup casus olarak devşirmiş. Milyonlarca para ödemiş.

ABD ’nin Guantanamo üssünde tuttuğu esirlerden bazılarını Kaide’ye sızıp çift taraflı ajan olarak çalıştırmak için Penny Lane adı verilen torpilli bir tesiste barındırdığı ortaya çıktı. AP’nin Amerikalı yetkililere dayandırdığı habere göre Guantanamo’nun sıkı rejiminden bunalan esirlere CIA’e casusluk yapmayı kabul etmeleri halinde 8 kulübeden oluşan küçük otel tarzı Penny Lane’e geçme imkânı veriliyor. Beatles’ın aynı isimdeki şarkısından esinlenerek Penny Lane ya da Marriott olarak adlandırılan tesisin odaları özel duş, mutfak, televizyon ve taraçaya sahip. İsteyene porno izleme şansı da tanındı. Birkaç düzine esir Penny Lane’a transfer edildi, Kaide ile yeniden bağlantı kurabilecek olanlar seçilip eski komutanlarına kancayı takmaları için bırakıldı. Bu kişilere CIA’in Pledge diye bilinen örtülü ödeneğinden milyonlarca dolar ödeme yapıldı. Eski Başkan George W Bush programı 2003’te başlatıp 2006’da sona erdirse de halefi Barack Obama, insansız hava araçlarıyla yürütülen suikastlarda kullanmak amacıyla CIA’in casus olarak devşirdiği eski esirlerle çalışmasına izin verdi. Bu kişilerin tekrar Kaide’ye katılma ya da CIA’i yanıltma ihtimali programın en tartışılan tarafıydı. Bu kişilerden gelen bilgilerle çok sayıda Kaide üyesi öldürülürken bazıları bırakıldıktan sonra izini kaybettirdi. Bir yetkili esirlerden bazılarının aileleriyle birleşmek istediği, bazılarının Kaide’nin İslam’a zarar verdiğini düşündüğü ve bazılarının CIA’in çocuklarına zarar vermesinden korktuğu için casus olmayı kabul ettiğini söyledi. Guantanamo’da tutulan 779 esirin dörtte üçü bırakıldı. Kalanların bir kısmı askeri mahkemece aklandı ama bırakılmadı.

Karzai’den ABD’ye 4 şart

Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD’ye 2014’teki çekilme sonrası ülkede asker bulundurma hakkı tanıyan ve aşiretler meclisi Loya Jirga’nın kabul ettiği anlaşmayı imzalamak için yeni şartlar ileri sürdü. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice’la görüşen Karzai şu şartları sıraladı: ABD ordusu ev baskınlarına son vermeli, Taliban’la görüşmelerin sonucuna saygı duyulmalı, nisandaki seçimde ABD bir adayı desteklemekten kaçınmalı, Guantanamo’daki Afgan esirler bırakılmalı. Rice “Yıl sonuna dek anlaşma olmazsa tüm askerleri çekmekten başka seçenek kalmıyor” yanıtı verdi.