CIA işkencelerinin mimarı açıklandı

CIA işkencelerinin mimarı açıklandı
CIA işkencelerinin mimarı açıklandı
ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın uyguladığı işkence yöntemlerinin fikrini ABD'li iki psikoloğun verdiği ortaya çıktı.

RADİKAL - ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) New York'ta İkiz Kuleler'e yapılan 11 Eylül 2001 saldırıları sonrası, El Kaide örgütü üyesi olduğu öne sürülen kişileri sorgulama sırasında, düzenli ve bilinçli olarak işkence uyguladığına ilişkin Senato İstihbarat Komitesi'nin hazırladığı raporun ayrıntıları belli olmaya başladı. ABD medyasında yer alan haberlere göre, gözaltına alınan kişilere CIA tarafından uygulanan işkence yöntemlerinin akıl hocalarının ABD'li iki psikolog olduğu ortaya çıktı.

Beş yıllık bir çalışma sonucu hazırlanan ve CIA görevlilerinin, ABD Başkanı'ndan başlayarak, gazetecilere, kamuoyuna doğruyu söylememeleri konusunda, ABD Hava Kuvvetleri'nde 30 yıl hizmet veren, raporda adı Grayson Swigert olarak geçen psikolog James Mitchell ile Hammond Dunbar olarak geçen psikolog John Jessen'den taktik aldıkları belirtildi. Psikologlar Mitchell ile Jessen'in, yalnızca algı yanıltması konusunda değil, işkence yöntemleri konusunda da CIA'ya akıl hocalığı yaptıkları, önerilen yöntemler arasında gözaltına alınan kişilerin çırılçıplak soyularak başlarına siyah çuvallar geçirilmesi, makattan bedenlerine su doldurulması, tamamen karanlık odalarda zincirleme, uyumalarına izin verilmeme, koridorlarda çıplak halde sürüklenme ve dövülme olduğu vurgulandı.

Uluslararası Af Örgütü: 141 ülkede işkence yapılıyor

81 MİLYON DOLARLIK ÖDEME

ABD medyasında çıkan haberlerde, psikologlar Mitchell ile Jessen'in ortak olduğu psikolojik danışmanlık firmasının, CIA ile 180 milyon dolarlık anlaşma yaptığı, ancak firmaya yapılan 81 milyon dolarlık ödemeden sonra, 2009 yılında anlaşmanın sona erdiği belirtildi.

SEÇİLDİKTEN İKİ GÜN SONRA YASAKLADI

Öte yandan, Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, CIA'in dünyayı ayağa kaldıran işkence uygulamalarına ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, "Bir hata yaptık, bu bir daha asla olmayacak" dedi. Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin soruların yanıtlayan Earnest, ABD Başkanı Barack Obama'nın, rapora bakışını da açıkladı. Earnest, "Başkan'ın bu konuya ilişkin görüşü, bu bilgiler önemli ulusal güvenlik bilgilerini açığa çıkarıyor olsa bile, moral değerlerimize çok büyük zararlar vermesi nedeniyle, bu yöntemlerin en başından beri kullanılmaması gerektiği şeklinde. Doğru olan başka bir şey de, tersinin ne olduğunu, yani kitaplara, kurallara uygun sorgulamalar yapılsa sonuç ne olurdu, onu bilmek olanaksız" dedi.

CIA matkaplı işkence yapmış


ABD Başkanı Barack Obama'nın, raporda belirtilen tekniklerin kullanılmasının ABD'nin moral değerlerinin önemli ölçüde yıprattığı görüşünde olduğunu, Başkan seçilmesinden iki gün sonra bu tür işkence yöntemlerinin kullanılmasını yasakladığını söyledi. Earnest, "İki tarafın ve Başkan Obama'nın da katıldığı bir nokta var, o da, ABD'nin ulusal güvenliğini geliştirmek ve korumak için elimizdeki en etkili araçlardan birinin moral değerlerimiz olduğudur. Başkan, moral değerlerin korunmasının ve güçlendirilmesinin önemine inanıyor. Bu yüzden bu sorgulama yöntemlerini daha ikinci gününde yasakladı" diye konuştu.

Uluslararası Af Örgütü'nden ABD'ye işkence raporu uyarısı

'HATALARI KONUSUNDA AÇIK VE DÜRÜST'

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi'nin yayınladığı, CIA'in 11 Eylül saldırıları sonrası yapılan işkenceleri irdeleyen raporu yayınlamalarının ABD'nin hataları konusunda açık ve dürüst olduğunu gösterdiğini anlatan Earnest, "Dünyaya hata yaptığımızı ve bunun bir daha asla tekrarlanmayacağını açıkça gösterebilmeliyiz" dedi. Earnest, Adalet Bakanlığından kıdemli federal bir savcının CIA'nın sorgulamalarda işkence yöntemlerine başvurması konusunu incelediğini ancak herhangi bir kişi hakkında dava açmayı gerektirecek sonuçlara ulaşmadıklarını söyledi. (Nafiz Albayrak/ DHA)