CIA'de kadın olmak

CIA'de kadın olmak
CIA'de kadın olmak
Erkek egemen CIA'de 'azınlık' olan kadınlar içlerine dinleme cihazları gizlenmiş gece kıyafetlerini, gözetlemeye yarayan makyaj aynalarını ve düşmanlarını çoraplarından nasıl tespit ettiklerini anlattı.

Düşük rütbeli sekreter olarak göreve başlayan ve uluslararası görevler alacak kadar yükselen 4 kadın , 60’lar ve 70’lerde CIA’de kadın olmanın nasıl bir şey olduğunu anlattı. CIA tarafından yayımlanan belgelerde yer alan söyleşilere göre, sık sık cinsiyet ayrımcılığına maruz kalan kadınların aynı zamanda servis içinde ne kadar önemli bir rol oynadığını da gözler önüne serdi.

Adı Meredith olarak belirtilen kadın bir ajan kocası özel birimde yer aldığı için 1979’da işe alınmış. Başta kocasına yardımcı olsun diye servise kabul edilen Meredith, daha sonra Avrupa Masası’nın şef yardımcılığına getirilmiş. Giyim kuşam merakının ajanlıkta işine yaradığını söyleyen Meredith, yabancı casusların kaliteli çoraplar ve ayakkabılar giydikleri için kendilerini ele verdiklerini anlattı.


Bir başka kadın ajan Patty, kadın ajanların sözleşmelerdeki maddeler nedeniyle köle gibi çalıştırıldıklarını ama en iyi gözlemcilerin de kendilerinin arasından çıktığını söyledi.1965’te servise giren ve Afrika Masası Şef Yardımcılığı’ndan emekli olan Carla adındaki ajan ise elçiliğe yapılması planlanan büyük bir saldırının açığa çıkmasını sağlamış. Adamın ağzından laf almak için hiç çaba sarf etmediğini belirten Carla, “Bana fazla akıllı görünmeyen bir kadın olduğumu söyledi ve bütün planını anlattı” dedi.1953’te CIA personelinin yüzde 40’ını oluşturan kadın çalışanların sadece beşte biri orta düzey gelir seviyesine yükselebildi. Bugün de servisin üst düzey personelinin yüzde 44’ü kadın. {DAILY MAIL}


  ETİKETLER:

  Afrika

  ,

  CIA

  ,

  Bugün

  ,

  Kadın

  ,

  Avrupa

  ,

  emekli