CIA'in 'kiralık' casusları

CIA'in 'kiralık' casusları
CIA'in 'kiralık' casusları

New York taki gösteride Snowden kahraman ilan edildi.

ABD'de CIA uzmanı Snowden'in izleme skandalını sızdırmasının ardından gözler istihbaratın iş yaptığı 1931 şirkete çevrildi.

ABD istihbaratının tüm dünyada milyonlarca kişinin internet ve telefon kayıtlarını Prizma adlı bir programla izlediğini ortaya çıkaran eski CIA uzmanı Edward Snowden, kaçtığı Hong Kong’da sırra kadem basarken tartışmanın odağına Pentagon ile sözleşmeli çalışan şirketler oturdu. Guardian’da ‘Kiralık Casuslar’ başlıklı yazıda, 29 yaşındaki lise mezunu bilişimci Snowden’ın görevli olduğu Ulusal Güvenlik Kurumu’na (NSA) sözleşmeli hizmet veren savunma sanayi şirketi Booz Allen Hamilton üzerinden ‘taşeronların gizli istihbaratın sızdırılmasındaki rolü’ değerlendirildi.
Spencer Ackerman imzalı makalede, büyüyen Amerikan istihbarat ağında pek çok aşamanın müteahhit şirketlere ihale edildiği belirtildi: “Snowden’ın Booz Allen’daki görevi, hükümetin hassas kurumları için çalışan özel firmaların sayısındaki artışın tehlikelerini gösterdi. Bu alanda çalışmak istiyorsanız özgeçmişinizi istihbarat servislerine değil yüzlerce özel şirketten birine göndermeniz daha iyi olur. Bu şekilde daha fazla para kazanacağınız da kesin. Özellikle 11 Eylül saldırılarının ardından istihbarat müteahhitlere daha çok ihtiyaç duyar oldu. Bu şirketler bilişim sistemi altyapısı kurmaktan sorgulamalara kadar pek çok aşamda görev yapıyor. Washington Post’a göre İç Güvenlik Bakanlığı’nın Terörle Mücadele Dairesi ve diğer istihbarat örgütleri ABD’deki 10 bin noktada 1931 özel şirketle iş yapıyor. Özel şirketlerle çalışmak riskleri beraberinde getiriyor. Daha çok sözleşme yapıldıkça, hassas güvenlik bilgilerine ulaşan kişi sayısı artıyor ve gizli istihbaratın ifşasını önlemek zorlaşıyor. Ayrıca pek çok ajan kurumlarından ayrıldıktan sonra özel şirketler için çalışıyor. ‘The Watchers’ın yazarı Shane Harris de “İstihbaratın çalıştığı ve hükümetin eylemlerine dair derin itirazları bulunan şirketlerin sayısı hayli fazla” dedi. 

Avrupa Obama’ya tepkili 

Öte yandan Snowden, Başkan Barack Obama’yı hem içeride hem dışarıda zor durumda bıraktı. Senatörler, ‘vatan ihaneti’ ile suçladıkları Snowden’ın derhal sınırdışı edilmesi için Obama’ya harekete geçmesi çağrısı yaptı. Bazı senatörler ise ‘istihbaratın yasal sınırları aşıp aşmadığının anlaşılması’ için NSA’nın takip programlarının incelenmesini talep etti.
Avrupa’dan da ‘derhal açıklama’ talebi geldi. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, 19 Haziran’da Berlin’de Obama’yı bu konuda sıkıştıracağı belirtildi. Avrupa Komisyonu Üyesi Viviane Reding ise “Cuma Dublin’de görüşeceğim ABD’li yetkililere bu konuyu aydınlatmaları için baskı yapacağım. Kişisel bilgilerin korunması bir lüks ya da eziyet değil en temel haktır” dedi.
ABD’nin Avrupalı müttefikleriyle işbirliği yapması Britanya’yı zora soktu. Dışişleri Bakanı William Hague Avam Kamarası’nda ABD ile bilgi paylaşımın ülke güvenliği için gerekli olduğunu savundu.

Moskova kucak açıyor

Snowden, İzlanda’ya sığınmak istediğini söylerken, Rusya’dan ‘kapılarımız açık’ sinyali aldı. Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, “Duruma göre hareket ederiz. Snowden Rusya’ya siyasi iltica talep ederse, değerlendirmeye hazırız” dedi.
Le Pen: Fransa’ya gelsin
Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen ise Cumhurbaşkanı Hollande’a ‘Sığınma ver’ çağrısı yaptı. Göç karşıtlığı sebebiyle çağrısı dikkat çeken Le Pen “Demokrasi ve özgürlüklere karşı bu ciddi tehdidi ortaya çıkarma cesaretine sahip bu adama sığınma verilmeli” dedi. ‘Köstebeğe’ WikiLeaks kurucusu Julian Assange’dan da tavsiye geldi.
Assange: Latinlere sığın
Bir yıldır Ekvador’un Londra Elçiliği’nde yaşayan Assange “O bir kahraman. Yaptığını doğru bulan ülkeler onu desteklemeli. Böylece hangi ülkelerin hakları koruduğunu, hangilerinin ABD’den korktuğunu görürüz. Ben Latin Amerika’ya gitmesini öneririm. Zira Latin Amerika, 10 yıldır insan haklarında ilerledi. Sığınma konusunda da köklü gelenekleri var”dedi.

Kanada da dinliyormuş

ABD’deki skandal Kanada’da da ‘gerçekleri’ ortaya çıkardı. Anamuhalefet lideri Thomas Mulcair’in önceki gün mecliste, Globe&Mail gazetesinde yer alan ‘her türlü iletişimin izlendiğine’ dair haberin doğru olup olmadığını sorduğu Savunma Bakanı Peter MacKay’den ‘itiraf’ geldi. MacKay, NSA’nın ülkedeki muadili İletişim Güvenliği Kurumu’nun (CSE) izleme yaptığını kabul etti: “Ülke genelinde telefonlar dinleniyor, internet üzerinden gerçekleşen her türlü iletişim izleniyor ancak hedef Kanadalılar değil. Amaç, ülkeyi tehdit edecek Kanada dışındaki faaliyetleri ve tehditleri önceden haber almak.”  

Kız arkadaşı üzgün

Snowden’ın Hawai’de aynı evde yaşadığı kız arkadaşının 28 yaşındaki Lindsay Mills olduğu ortaya çıktı. Eskiden balerin olup şimdi Honolulu’da ‘Waikiki Akrobasi Topluluğu’nda çalışan Mills, kendi blog’unda ‘E’ ya da ‘gizemli erkeğim’ diye andığı Snowden’ın ‘kaçmasından duyduğu üzüntüyü’ anlattı: “Gözyaşlarıyla ıslanan klavyemle bu satırları yazıyorum. Şu an hissedebildiğim tek şey yalnızlık. Dünyam bir anda yıkıldı. Denizde pusulasız bırakıldım.”