Cihatçı örgütlerden Halep'e büyük saldırı

Cihatçı örgütlerden Halep'e büyük saldırı
Cihatçı örgütlerden Halep'e büyük saldırı
Aralarında El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi ve Ahrar uş-Şam'ın bulunduğu cihatçı örgütlerin Halep'e ağır saldırı başlattığı bildirildi.

RADİKAL -  Suriye 'de cihatçı örgütlerin Halep’e Perşembe günü akşam saatlerinde yoğun havan topu ve roket saldırısında bulunduğu bildirildi. Fars haber ajansının bildirdiğine göre 13 örgütün birleşmesi ile oluşturulan Ensaru'ş Şeria adlı grubun Halep’in Suriye ordusunun kontrolü altındaki yerleşim merkezlerine düzenlediği havan topu ve roket saldırılarında toplam ölü ve yaralı sayısı 107'ye ulaştı.

Beni Zeyd bölgesinden yapılan saldırıların Eşrefiye, Nil Caddesi, Halidiye, el-Mugabu, Dahiyedu’l Esed ve Cemiyetu’z- Zehra gibi bölgelere yoğunlaştığı bildiriliyor. Yerel kaynaklar, saldırıların iftar saatinde başladığını, halen devam ettiğini ve Beni Zeyd’deki silahlı grupların Eşrefiye ve Halidiye bölgelerine 50’den fazla roket ve havan topu attıklarını söyledi. Silahlı grupların saldırılarında ilk belirlemelere göre 11 kişinin öldüğü, 96 kişinin de yaralandığı belirtilirken ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe edildiği bildirildi.

ORDU BOMBARDIMAN DÜZENLİYOR

Öte yandan, Eksar el-Bezzar, Liyermun ve Cemiyetu’z Zehra bölgelerinde Perşembe gecesinin ilk saatlerinden itibaren şiddetli çatışmalar yaşanmaya başlandığı ve çatışmaların hala devam ettiği bildiriliyor. Haberde, Halep’e yönelik saldırı için Nusra Cephesi liderliğinde oluşturulan Ensaru’ş Şeria adlı grubun düzenlediği saldırılarda 80 kadar militanının öldüğünü veya yaralandığını açıkladığı bildiriliyor.

Çatışmaların Eksar el-Bezzar bölgesinde yoğunlaştığı belirtilirken Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının da Cebb Gabşe, Dekvane, el-Cubul ve Kuveyris bölgelerindeki silahlı gruplara ait mevzileri bombaladığı bildiriliyor.

Saldırıların başlamasından sonra Halep’in batı bölgelerindeki halkın Suriye bayraklarıyla gösteri yaptıkları ve saldırılara karşı kenti savunacaklarına dair sloganlar attıkları bildirildi.

HALEP'E SALDIRI İÇİN YENİ KOALİSYON

Ensaru’ş Şeria (Şeriatın Yardımcıları) adını verdikleri bir koalisyon kurduklarını belirten silahlı gruplara İdlib saldırısında olduğu gibi el-Kaide’nin Suriye kolu olan Nusra Cephesi liderlik ediyor. Ensaru’ş Şeria imzasıyla yayımlanan bildiride Halep’e saldırı için oluşturulan yeni koalisyonda şu örgütlerin yer aldığı açıklandı:

Nusra Cephesi, Ensaru’d- Din Cephesi, İslam Mücahitleri Hareketi, Ensaru’l Hilafe, Ahraru’ş Şam Hareketi, Tevhit ve Cihat Tugayları, Fevcu’l Evvel, Ebu Amara Tugayları, Fevcu’l Hilafe Tugayları, Seraya el-Miad, Cundullah, Sultan Murad Tugayları. (Yakın Doğu Haber)

(Fotoğraf: Al Jazeera Türk/ Yılmaz Bilgen)


  http://www.radikal.com.tr/139020613902062

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  teröristleri övmeyin - etimonster

  aldıkları yerde taş üstünde taş bırakmayan bu katil sürüleri muhalif falan değil teröristtir. halep ankara kabul edersek keçiören altındağ mamak sincan ellerinde ve oralarda yaşayan 50.000 sivil bile kalmadı ve tüm bu ilçeler harabe halinde. Şimdi Çankaya-Yenimahalle-Eryamanı falan almaya çalışıyorlar. Şu anda 500.000 kişi yaşayan Esad denetimindeki bu bölgede büyük bir katliam yapacaklar ve kalan da Türkiyeye sokaklarına eklenecek.

  "ÖZGÜRLÜKÇÜLER"İN SURATLARINA VE İSİMLERİNE BAKAR MISINIZ? - Ali Karatay

  Resimdeki suratlara ve örgütlerin isimlerine bir kez daha bakın: TC, işte bunların Suriye'yi ele geçirmesini istiyor. Bunlar Suriye'ye barış, demokrasi ve özgürlük getirecekmiş.