'Cihatçılar Cisr eş Şuğur'u ele geçirdi'

'Cihatçılar Cisr eş Şuğur'u ele geçirdi'
'Cihatçılar Cisr eş Şuğur'u ele geçirdi'
Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib eyaletinde terör örgütü El Nusra Cephesi öncülüğündeki cihatçı grupların Cisr eş Şuğur'a yönelik saldırıları devam ediyor. Al Arabiya, Cisr eş Şuğur'un Nusra ve müttefiklerinin kontrolüne geçtiğini iddia etti.

RADİKAL - Suriye ’nin kuzeybatısındaki İdlib eyaletinde El Kaide'nin Suriye kolu terör örgütü El Nusra Cephesi öncülüğündeki cihatçı grupların Cisr eş Şuğur’u ele geçirdiği öne sürüldü.  AFP’nin haberine göre Nusra ve müttefikleri Cuma günü gerçekleştirilen operasyonlarda ilerleme kaydetti. Silahlı grupların kasaba çevresindeki 3 kontrol noktasını ele geçirdiği belirtildi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Haklarını Gözlemevi’ne göre şiddetli çatışmaların devam ettiği kırsal bölgede Suriye ordusu 34 hava saldırısı gerçekleştirdi. Nusra Cephesi’nin kente girebilmek için çok sayıda intihar saldırısı düzenlediği kaydedildi. Nusra’nın 15 intihar bombacısını Cisr eş Şuğur’a gönderdiği bildirildi. Şu ana kadar saldırılarda 30 asker ve 43 militan (13’ü Çeçen) öldürüldü.

Esad: El Nusra İdlib'i Türkiye'nin desteğiyle ele geçirdi

Al Arabiya sabah saatlerinde Nusra ve müttefiklerinin Cisr eş Şuğur'u ele geçirdiğini öne sürdü.

IŞİD lideri Bağdadi'nin yardımcısı Musul'da öldürüldü

CİSR EŞ ŞUĞUR'UN STRATEJİK ÖNEMİ BÜYÜK

El Kaide’nin Suriye kolu olan el Nusra Cephesi ve müttefikleri, ‘Fetih Ordusu’ adı altında bir araya gelerek 3 hafta önce İdlib kent merkezini ele geçirmişti. Suriye hükümeti bu gelişme üzerine eyaletin merkezini Cisr eş Şuğur’a taşımıştı. Çoğunluğu silahlı grupların kontrolünde bulunan İdlib'de hükümet kent merkezinin güneyindeki Ariha ve Cisr eş Şuğur’daki hakimiyetini sürdürüyor. Ancak Lazkiye eyaleti ve Türkiye sınırında bulunan Cisr eş Şuğur’un düşmesi stratejik olarak büyük bir kayıp anlamına gelecek. Bu durum, silahlı grupların Lazkiye üzerindeki tehdidini artıracak. (Evrensel) 

Nusra Cephesi İdlib'de hapishane boşalttı

IŞİD'den Nusra'ya çifte intihar saldırısı

ABD'nin öldürdüğü rehinenin ailesine El Kaide'den mektup

ABD'nin hava saldırısında iki rehine öldü