Cihatçılar silahları Avrupa'ya nasıl sokuyor?

Cihatçılar silahları Avrupa'ya nasıl sokuyor?
Cihatçılar silahları Avrupa'ya nasıl sokuyor?
İngiliz Daily Telegraph gazetesinde cihatçıların silahları Avrupa'ya nasıl soktuklarını ele alan bir yazı yer aldı.

RADİKAL – Fransa’nın başkenti Paris’te 130 kişinin hayatını kaybettiği IŞİD katliamının ardından, cihatçıların silahları Avrupa’ya nasıl sokabildiği tartışılıyor. İngiliz Daily Telegraph gazetesinden Colin Freeman, güvenlik uzmanları tarafından ‘karınca ticareti’ olarak nitelendirilen süreci inceledi.

Paris saldırılarından sekiz gün önce Almanya’nın Bavyera eyaletinde silahlarla tutuklanan Vlatko V’nin hatırlatıldığı yazıda, güvenlik uzmanı An Vranckx’ın, “Buna ‘karınca ticareti’ adını veriyoruz çünkü Avrupa’da, büyük tırlar yerine çok sayıda birey tek seferde tek parçayı taşıyor. Ancak bu karınca sürüsü yeterince büyükse, bu sonuca ulaştırıyor” ifadelerine yer verildi.

Almanya-Hollanda hazırlık maçında felaketin eşiğinden dönüldü

YALNIZCA BANLİYÖLERDE 4 BİN SİLAH

İngiltere’de iki yıl önce Dale Cregan’ın iki kadın polis memurunu el bombası kullanarak öldürdüğünü belirten Freeman, bombanın Yugoslavya’dan ülkeye sokulduğunu ifade etti. Ateşli silahlar analisti David Dyson, konuyla ilgili, “Eğer böyle bir adam bu silahlara ulaşabiliyorsa, IŞİD militanları da aynı şeyi yapabilir” dedi.

Paris saldırıları sonrası Charlie Hebdo: Onların silahları, bizim şampanyamız var

Avrupa’da Schengen nedeniyle ‘karınca ticareti’ yapanların çok zorlanmadığını vurgulayan Freeman, Fransa’da silahların düşük gelirli banliyölerin yer altı bağlantılarıyla alınabildiğini belirtti. Oslo merkezli Peace Research Institute’tan silah uzmanı Nic Marsh’a göre, yalnızca banliyölerde 4 bin makineli tüfek dolaşımda.

Mafya, New York'u IŞİD'den korumayı teklif etti

İNTERNET ÜZERİNDEN DE ALIYORLAR

Belçika’nın başkenti Brüksel’de kalaşnikofların çok ucuza satıldığının da altı çiziliyor. Ocak’ta Charlie Hebdo’ya saldıran Yemen El Kaidesi militanlarının da silahlarını buradan aldığına inanılıyor. Polis, buradaki silahların izinin de Slovakya’ya kadar gittiğini ifade ediyor. Bunun yanı sıra, militanların internet üzerinden de silah alabildiği bilgiler arasında. Geçen sene Fransa’da 57 kişinin ‘Dark Web’ üzerinden silah almak nedeniyle tutuklandığı kaydediliyor.

Avrupa'nın cihat merkezi: Molenbeek'te neler oluyor?

Salah Abdeslam Almanya'ya mı kaçtı?

Brüksel'de terör tehdidi nedeniyle hayat durdu