Çin askerleri Suriye'ye mi gidiyor?

Çin askerleri Suriye'ye mi gidiyor?
Çin askerleri Suriye'ye mi gidiyor?
Çin donanmasına ait bir geminin Süveyş Kanalı'nı geçtiği ve Akdeniz'de Suriye'ye doğru ilerlediği öne sürüldü. İddialara göre, danışmanlardan sonra ülkeye, Suriye ordusuna destek amaçlı askeri birlikler de gidecek. Çin Deniz Kuvvetleri'nden ise bu iddiaya yalanlama geldi.

RADİKAL – Çin donanmasına ait bir geminin, onlarca askeri danışmanla birlikte Suriye ’ye doğru yola çıktığı iddia edildi. Askeri personelin, Suriye hükümetine IŞİD’le mücadelede yardımcı olacağı öne sürüldü.

Russia Today’in Lübnan merkezli El Masdar’dan aktardığı habere göre, ismini vermek istemeyen Suriyeli bir ordu yetkilisi, “Çinliler gelecek haftalarda Suriye’ye varacak” açıklamasında bulundu. İddialara göre, danışmanlardan sonra ülkeye askeri birlikler de gidecek. Geminin Süveyş Kanalı’nı geçip Akdeniz’de ilerlediği belirtilirken, gemideki personelin, Lazkiye’de Ruslarla bir araya geleceği ileri sürüldü.

Ruhani: Herkes Esad'ın kalmasını kabul etti

Öte yandan, İsrail merkezli ordu haber sitesi DEBKAfile, halihazırda Tartus’ta Çin’e ait Liaoning-CV-16 model bir uçak gemisinin görüldüğünü aktardı. İddialara göre, uçak gemisine bir güdümlü roket kruvazörü de eşlik ediyordu.

ÇİN'DEN YALANLAMA GELDİ

Çin Deniz Kuvvetleri'nden Zhang Junshe, Çin'in Akdeniz'e uçak gemileri gönderdiği yönündeki haberlerin doğru olmadığını açıkladı.
 
Çin'in Suriye'ye destek sağlamak için bölgeye savaş gemileri yönlendirmeyeceğini söyleyen Junshe, "Pekin, Suriye halkının özgür iradesine saygı duyuyor, Suriye'nin içişlerine askeri müdahalede bulunmuyor ve iktidarın güç yoluyla değişmesini desteklemiyor. Dolayısıyla Çin, Suriye'nin içişlerine müdahale etmek için bölgeye savaş gemisi gönderme ihtiyacı hissetmiyor" dedi.

Junshe, Pekin'in kimseye gözdağı verme niyetinde olmadığını, adil ve objektif bir yaklaşımdan yana olduklarını da sözlerine ekledi.

Putin: Suriye'de krizin, hükümeti güçlendirmekten başka çözümü yok

Cameron: Esad Suriye'de geçici hükümetin parçası olabilir

Avustralya: Esad çözümün parçası

Filistin Devlet Başkanı Abbas: Putin'in IŞİD planını desteklemeye hazırız