Çin basını: Kirli hava güzeldir

Çin basını: Kirli hava güzeldir
Çin basını: Kirli hava güzeldir
Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre hava kalitesi normalin 20 kat altında olan, sis yüzünden uçakların kalkamadığı ve en uzun gökdelenlerin görülmesinin bile zorlaştığı Çin'de, devlet medyası 'hava kirliliğinin kapitalizme bile deva olduğunu' savundu.

Devlet kanalı CCTV’de çalışan bir gazeteci, ‘Sisin 5 beklenmedik getirisi’ adlı yazısında, nefret edilmesine rağmen hava kirliliğinin ‘tamamen gereksiz’ bir şey de olmadığını ve bu ‘tehlikeli düşmanın’ aynı zamanda ‘büyük faydalar’ sağladığını savundu. Yazıya göre insanlar hava kirliliği sayesinde daha çok birlik oluyor, zihinleri açılıyor, mizahi yönleri zenginleşiyor, bilgi dağarcıkları genişliyor ve daha eşit vatandaşlar haline geliyor: “Zenginin ciğeri de fakirin ciğeri de aynı kirlilikten etkileniyor. Ayrıca meteoroloji, coğrafya, fizik, kimya, tarih ve İngilizce bilgimiz bu sayede arttı. Üstümüze sis çökmemiş olsaydı hava kirliliğinin değerlendirmesinde önemli bir ölçüt olan PM2.5'in ne olduğunu ya da 60 yıl önce Britanya’nın başkenti Londra’da kirlilikten 12 bin kişinin öldüğünü bilebilir miydik? Hatta ‘sis’ ve ‘duman’ gibi kelimelerin ne anlama geldiğinden bile haberimiz olmazdı.”

Diğer taraftan CCTV, meslektaşlarının ve sosyal medya kullanıcılarının dilinden kurtulamadı. Beijing News gazetesi, kanalı iktidardaki Komünist Parti ’ye yaranmak için propaganda yapmak ve ‘kendi IQ’larını halka benimsetmeye çalışmakla eleştirdi. Yazı tepkiler üzerine CCTV’nin sitesinden ve yazıya yer veren diğer bir hükümet yanlısı The Global Times gazetesinden kaldırıldı. Nitekim Çin’in Twitter’ı olarak bilinen Sina Weibo kullanıcılarından biri “İlgili ülkelerden yazıda yer verilen faydaların doğru olup olmadığını test edilmesi için The Global Times’ın binasına füze göndermelerini rica ediyorum” yazmıştı. (PEKİN/ TELEGRAPH)