Çin değişim için toplandı

Çin değişim için toplandı
Çin değişim için toplandı
Çin'in yeni lider kadrosunun belirleneceği Komünist Parti kongresinde genel sekreterliğe Şi Cinpingin gelmesi bekleniyor.

Çin’in siyasi değişimi açısından tarihi öneme sahip olan Çin Komünist Partisi (ÇKP) 18. Ulusal Kongresi parti içi mücadele ve yolsuzluk iddialarının gölgesinde dün başladı. Başkent Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda bulunan Büyük Halk Salonu’nda yapılan kongre sonunda ÇKP’nin yeni kadroları, yani Çin’in yakın gelecekteki yöneticileri belirlenecek. Görevden ayrılmaya hazırlanan Çin Devlet Başkanı ve ÇKP Genel Sekreteri Hu Cintao, ülkenin reformlara devam etmesi gerektiğini belirterek “Çin siyasi reform sürecinde Batı sistemini kopyalamayacak” dedi. Çin’in son 10 yılda tarihi başarılar elde ettiğini ve ekonominin sürekli büyüdüğünü ifade eden Hu, “Ülkemiz kendine özgü sosyalizm yolunda ilerleyerek, her bakımdan müreffeh bir toplum inşa etmek için çalışıyor” diye konuştu.
Şi martta başkanlığa gelecek
2300 civarında delegenin katıldığı kongrede Hu, ÇKP’deki görevini yardımcısı Şi Cinping’e devredecek. Şi gelecek martta da devlet başkanlığı koltuğuna oturacak. Bir hafta boyunca kapalı oturumlar şeklinde devam edecek kongrenin ardından ÇKP Politbürosu ve üst yönetiminde büyük değişiklikler bekleniyor. Kongre, tüm dünyada yakından takip ediliyor. Batı, Çin’in devlete bağlı ekonomiden uzaklaşarak kapitalizme daha da yakınlaşmasından yana. Giderek büyüyen gelir eştisizliği ise yönetime tepkiyi arttırıyor. {PEKİN/BBC-AA}