Çin Devlet Başkanı, Obama ile görüşmeyi "sabırsızlıkla" bekliyor

Çin Devlet Başkanı, Obama ile görüşmeyi "sabırsızlıkla" bekliyor
Çin Devlet Başkanı, Obama ile görüşmeyi "sabırsızlıkla" bekliyor
Çin Devlet Başkanı Şi, ziyaret öncesi ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Donilon ile görüştü

PEKİN - Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ABD ziyareti öncesinde ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Thomas Donilon ile görüştü.

Donilan ile Pekin'de görüşen Şi, haziran başında Kaliforniya'da yapılacak görüşmeyi "sabırsızlıkla beklediğini" ifade etti. Şi, "Çin ile ABD ilişkilerinin geçmiş ve geleceği bağlayan önemli bir aşamada" olduğunu söyledi.

Obama ile görüşmesinde ortak ilgi dahilindeki önemli stratejik konular, karşılıklı güvenin geliştirilmesi ve işbirliğini artırıcı hususların gündeme geleceğini kaydeden Şi, yapılacak zirvenin ikili ilişkilere canlılık katacağını belirtti. Şi, görüşmenin Asya-Pasifik bölgesi, dünya istikrarı ve barışına katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Thomas Donilon da Obama ve Şi görüşmesinin iki ülkenin ilişkileri açısından önemli bir fırsat olduğunu, olumlu ve yapıcı ilişkilerin iki ülkenin ve dünyanın yararına olduğunu vurguladı.

Donilon, zirveyle ilgili yaptığı ziyaret çerçevesinde, Çin Devlet Müşaviri Yang Cieçı ve üst düzey askeri yetkili Fan Çanglong ile de biraraya geldi.

Şi, haziran ayının başında Güney Amerika turunun ardından ABD'nin Kaliforniya eyaletinde Çin-ABD zirvesine katılacak.(AA)