Çin-Japonya krizi sokaklara taşındı

Çin-Japonya krizi sokaklara taşındı
Çin-Japonya krizi sokaklara taşındı

Tokyo nun tartışmalı adaları satın alma planı, özerk bölge Hong Kong daki Japon Konsolosluğu önünde Japon bayrağı yakılarak protesto edildi.

Çin-Japonya arasında kriz yaratan tartışmalı adalar için Çinliler sokaklara döküldü. Protestocular Japon elçiliği ve işyerlerine saldırdı.

Japonya ile Çin arasındaki adalar anlaşmazlığına halk da karıştı. Hâkimiyet krizi yaşanan adaları Japonya’nın satın alma girişimine Çin’in devriye gemileri göndererek karşılık vermesi krizi derinleştirirken başkent Pekin’de binlerce Çinli protesto gösterisi düzenledi. Göstericilerin Japonya Büyükelçiliği’ne şişe, muz, domates ve yumurta attığı kaydedildi. Çin Devrimi lideri Mao Zedong’un posterlerini taşıyan kalabalıktan bir kişinin köpeğinin üzerine Japon bayrağı koyduğu gözlendi. Bir gösterici ise “Pasif durmayacağız ve topraklarımızın ve egemenliğimizin işgal edilişine izin vermeyeceğiz” dedi. 

Tokyo yönetimi alarmda 

Gösterilere karşı elçilikte güvenlik önlemleri arttırıldı. Tokyo yönetimi, iki ülke anlaşmazlığının Çin’deki Japon vatandaşlarının güvenliğini tehdit ettiğini belirtti.
Şenzhen kentinde de gösteriler şiddetlendi. Polis aracı deviren protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale edildi. Şinhua haber ajansına göre kentte küçük bir grup Japon Konsolosluğu yanındaki bir otele girdi ve bir Japon restoranının camlarını indirdi. Konsoloslukta 50 jandarma görevlendirildi.
Japonya’da Senkaku, Çin’de Diaoyu olarak bilinen tartışmalı adalar Japonya’nın denetiminde ancak Çin ve Tayvan da hak iddia ediyor. Geçen hafta Tokyo’nun adaları satın alacağını duyurması üzerine iki ülke devriye gemisi göndermişti. (PEKİN / AP-REUTERS)