Çin: Mart'a kadar ikinci çocuğu yapmayın

Çin: Mart'a kadar ikinci çocuğu yapmayın
Çin: Mart'a kadar ikinci çocuğu yapmayın
Çinli yetkililer, çiftlerin yalnızca bir çocuk sahibi olmasını öngören kuralların Mart'ta kaldırılacağını vurgulayarak, ikinci çocuğun bu tarihe kadar yapılmaması gerektiğini açıkladı.

RADİKAL - Çin Ulusal Sağlık ve Aile Planlaması Komisyonu, çiftlerin yalnızca bir çocuk sahibi olmasını öngören kurallar Mart'ta kaldırılana dek tek çocuk politikasının süreceği uyarısında bulundu. Çin yönetimi geçen Perşembe günü 1979'dan bu yana uygulanan tartışmalı politikanın gevşetileceğini ve çiftlere ikinci çocuk yapma izni verileceğini açıklamıştı. Kararın ülkenin hızla yaşlanan nüfusuna ve ekonomiye destek amacıyla alındığı belirtilmişti. Cuma günü yerel bir yetkili, ikinci çocuklarına hamile kadınların artık cezalandırılmayacağını söylemiş ve uygulamanın değiştiğini vurgulamıştı.

Çin tek çocuk politikasını bırakıyor

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Ulusal Sağlık ve Aile Planlaması Komisyonu, yerel yetkililerden Mart ayında parlamentoda değişiklik onaylanana dek mevcut kuralları uygulamaya devam etmelerini istedi. Açıklamada, "Yasa değişene dek yerel yetkililer mevcut yasaları uygulamalı ve kendi inisiyatifleriyle hareket etmemeliler" dedi.

Çin tek çocuk politikasından vaz mı geçiyor?