Çin tek çocuk politikasından vaz mı geçiyor?

Çin tek çocuk politikasından vaz mı geçiyor?
Çin tek çocuk politikasından vaz mı geçiyor?
Çinli yetkililerin 1980'den bu yana uygulanan tek çocuk politikasından vazgeçmeyi düşündükleri öne sürüldü.

RADİKAL – Çin’in ailelerin sadece tek çocuk sahibi olmasına izin verdiği tek çocuk politikasından 30 yıl sonra vazgeçebileceği ve iki çocuk sahibi olmaya müsaade edebileceği ileri sürüldü. Tek çocuk politikasını, Çin Komünist Partisi 1980 yılında hızla artan nüfus artışını durdurmak amacıyla uygulamaya geçirmişti.

Independent’ın haberine göre, kanunun, Çin’de nüfus oranının hızla yaşlanması ve cinsiyet oranında dengesizliğin ortaya çıkması nedeniyle değiştirilmesi planlanıyor. İsmini vermek istemeyen hükümet kaynağı, China Business News’a yaptığı açıklamada, iki çocuk politikasının bu yılın sonuna kadar başlatılabileceğini öne sürdü.

YETKİLİLER REDDETTİ

Çin’in Ulusal Sağlık ve Aile Planlama Bakanlığı ise şu anda ikinci çocuk politikasını başlatmak için herhangi bir zaman çizelgesi olmadığını söyledi.

Konu hakkında konuşan, Şangay Sosyal Bilimler Akademisi’nde nüfus bilimci Liang Zhongtang’e göre tek çocuk politikasının “yıllar önce kalkması” gerekiyordu. Zhongtang, aynı zamanda bu politikanın “insan haklarına ve üreme özgürlüğüne aykırı olduğunu” belirtti.

ÇALIŞMA YAŞI NÜFUSU DÜŞÜYOR

Avrupa Birliği yeni raporlarına göre en kalabalık nüfuslu ülke olan Çin’in 1990’lardan bu yana düşen doğum oranı, ülkenin diğer gelişmiş ülkelerden daha hızlı yaşlandığını gösteriyor. Avrupa Birliği’nin hesaplamalarına göre 2050 yılına kadar Çin’de 440 milyondan fazla 60 yaş üstü insan olması bekleniyor.

Ulusal İstatistik Merkezi’nin raporuna göre ülkede çalışma yaşı nüfusu 3.71 milyon düştü. Bloomberg’ün raporuna göre 2012’den bu yana 16-59 yaş arası çalışma havuzu düşmeye devam ediyor. Bunların yanı sıra, ülkede erkeklerin sayısı kadınlarınkinden 33 milyon fazla.

Tek çocuğunu kaybetmiş ailelere göre ise bu politikaya geçilmek için geç kalındı. Tek oğlu 2013 yılında intihar eden Huo Daozhong “Artık çok geç. Bu politikanın artık bizimle bir ilgisi yok” dedi.