Çin'de gemi faciası: Ekipler zamana karşı yarışıyor

Çin'de gemi faciası: Ekipler zamana karşı yarışıyor
Çin'de gemi faciası: Ekipler zamana karşı yarışıyor
Çin'deki Yangtze Nehri'nde içindeki 458 kişiyle batan yolcu gemisi için kurtarma çalışmaları devam ediyor. Ancak yardım ekipleri zamana karşı yarışıyor.

RADİKAL -  Çin 'deki Yangtze Nehri'nde kasırga nedeniyle alabora olup batan gemiden şimdiye kadar sadece 15 kişinin kurtarıldığı, 440'dan fazla kişinin ise kayıp olduğu bildirildi. Kurtarılanlar arasında kaptan ve geminin baş mühendisinin de bulunduğu ve bu kişilerin gözaltına alındıkları belirtildi.

Zamana karşı yarışan yardım ekiplerinin birkaç cesede ulaştığı ifade edildi. Çin'in en uzun nehrindeki çalışmaların şiddetli yağmur nedeniyle sık sık aksadığı belirtiliyor. Gemide 406 yolcu, 5 seyahat bürosu çalışanı ve 47 de mürettebat bulunduğu kaydedildi.

Gemi, ülkenin doğusundaki Nanjing şehrinden güneybatıdaki Chongqing'e seyahat ediyordu. Gemideki yolcuların tamamının Çinli turistler olduğu tahmin ediliyor. Yolcuların çoğunun 50-80 yaşları arasında olduğu belirtildi.

Çin'de gemi faciası: 446 yolcu kayıp

KAPTANIN İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Çin medyasına gözaltına alınan kaptanın ifadeleri de yansıdı. Kaptanın, geminin siklon fırtınası ile karşılaştığını ve fırtınanın gemiyi devirdiğini anlattığı belirtiliyor. Kaptanın ifadelerine göre, gemi birkaç dakika içinde de batmaya başladı. Çin Meteoroloji Dairesi de geminin battığı saatlerde hava koşullarının kötü olduğunu doğruladı.

Hubei Ribaro gazetesi, "Doğu Yıldızı" adlı geminin battığı sırada rüzgar hızının saatte 120 kilometreye vardığını yazdı. Geminin 20 yaşında ve 76 metre olduğu açıklandı.

BAŞBAKAN BÖLGEYE GİTTİ

Çin Başbakanı Li Kıçiang kazanın ardından olay yerine giderek incelemelerde bulundu. Başbakan'ın Ulaştırma Bakanlığı'na kurtarma çalışmaları için bütün olanakların seferber edilmesi talimatını verdiği açıklandı.