Çin'de patlama faciası: 50 ölü

Çin'de patlama faciası: 50 ölü
Çin'de patlama faciası: 50 ölü
Çin'in Tiencin kentinde meydana gelen patlamada en az 50 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Cehenneme dönen bölgede en az 520 kişinin de yaralandığı duyuruldu.

RADİKAL-  Çin ’in Tiancin kentinde patlayıcı sevkiyatı sırasında yerel saatle 23.30’da devasa bir patlama meydana geldi. İlk patlamanın ardından birkaç saniye sonra daha güçlü bir patlama daha yaşandı. Olayda 12'si itfaiyeci 50 kişi yaşamını yitirdi, 520 kişi de yaralandı. Yaralıların 60'ının durumunun kritik olduğu açıklandı.

Şinhua ajansının haberinde, patlamanın, Yeni Binhay bölgesinde "tehlikeli kimyasal maddelerin" saklandığı bir depoda meydana geldiği belirtildi. Çin medyası, patlamanın yaşandığı deponun sahibi olan Ruihai Logistics şirketinin üst düzey yöneticileirnin sorgulandığını duyurdu.

Çin resmi medyasına göre; patlamalar, nakliye edilen patlayıcıların havaya uçmasıyla yaşandı.

Şinhua haber ajansı ilk patlamayı 30 saniye sonra ikincisinin izlediğini ve daha sonra başka patlamalar da yaşandığını bildirdi.

Şiddetli patlama nedeniyle bölgede bulunan binaların camlarının kırıldığı ve yüzlerce kişinin yaralandığı kaydedildi. Yaralılar tedavi edilmek üzere çevrede bulunan hastanelere sevk edildi. Bölgede patlamanın ardından geniş çaplı elektrik kesintileri yaşandı.

Patlamaların yarattığı yer sarsıntısının Tiancin'in birkaç kilometre uzağında hissedildiği söyleniyor. CNN’e konuşan Çin deprem merkezinden bir yetkili, ilk patlamanın 3 ton, ikincisinin 21 ton TNT infilakıyla eşdeğer olduğunu kaydetti.

Patlamanın ardından meydana gelen yangının kontrol altına alındığı ifade edilirken, söndürme çalışmalarına katılan 2 itfaiye erinden haber alınamadığı öğrenildi.

Tiancin limanının olağan işleyişine devam ettiği açıklanırken, kent merkezindeki metro hatlarının geçici olarak seferlerine ara verdiği duyuruldu.

Tiancin başkent Pekin'in güneybatısında 7,5 milyon kişinin yaşadığı büyük bir liman ve sanayi kenti. (Hürriyet)


  ETİKETLER:

  Hürriyet

  ,

  Deprem

  ,

  CNN

  ,

  Çin

  ,

  patlama

  ,

  haber

  ,

  TNT

  ,

  Metro

  ,

  elektrik

  ,

  kimyasal

  ,

  sanayi

  ,

  Resmi

  ,

  kent

  ,

  Liman