Çin'de 'tank' tutuklaması

Çin'de 'tank' tutuklaması
Çin'de 'tank' tutuklaması

Pekin'de tankların dolaştığı söylentisi 6 kişinin tutuklanmasına neden oldu.

Çin polisi, Pekin'de tankların gezdiği konusunda söylentilerin yayıldığı 16 internet sitesini kapattı ve 6 kişiyi tutukladı.

PEKİN -  Çin polisi, Pekin’de tankların gezdiği, sokakta silah seslerinin duyulduğu ve askerlerin yönetime el koyduğu konusunda söylentilerin yayıldığı 16 internet sitesini kapattı ve 6 kişiyi tutukladı.

Geçtiğimiz hafta Çin sosyal medyası darbe söylentileriyle çalkalanmış, kısa bir süre sonra bunun internette “blogdan bloga yayılan” bir dedikodu olduğu ortaya çıkmıştı. Çin’deki Devlet İnternet Ofisi (DİO), söylentilerin “halk üzerinde çok kötü bir etkisi” olduğunu belirtti. Bunun üzerine Çin’in en popüler 2 popüler mikroblog sitesi, cumartesi gününden itibaren kullanıcıların yorum yapmasını kısa bir süre için engellediğini duyurdu. Sina Weibo ve Tencent Weibo isimli mikroblog siteleri, kullanıcıların kendi profillerinde yorum yapmasına henüz izin veriyor. Bununla beraber her iki kuruluş da, 31 Mart-3 Nisan arasında başkalarının profillerine yorum yapma özelliğini kaldırdı. Yetkililer, bu sayede darbe dedikodularının yayılmasını engellemeyi umuyor.

 

İhracın ardından darbe söylentileri arttı

Geçtiğimiz hafta, Çin’in en dikkat çekici politikacılarından Bo Xilai, yönetimdeki Komünist Partisi’nin Chongqing şehri başkanlığından ihraç edilmişti. Bo Xilai’nin ihraç edilmesinin arkasında, ona bağlı çalışan polis şefinin Amerikan Büyükelçiliği’ne sığınma başvurusu yapması yatıyor. Bunun üzerine internet sitelerinde, bu olayın ardından darbe yaşanabileceği konusunda endişeler dile getirilmişti. Söylentiler kısa süre “blogdan bloga” yayılarak, “Pekin sokaklarında tanklar yürüyor” şeklinde yayılmaya başlamıştı. İnternette yazılan haberler , geçen hafta dünyadaki medya kuruluşları tarafından da kullanılmıştı.

Bo Xilai’nin partiden atılması, ülkenin uzun yıllardır yaşadığı en büyük politik krizlerden birisi. Her 10 yılda bir yaşanan liderlik değişimi için hazırlanan Çin’de, bu yıl yapılacak terfilerde en önemli adaylardan birisi de Xilai idi. Bristow’un analizine göre, bu durum Komünist Parti’nin yönetiminde yaşanacak sert kavgaların habercisi.

Ülkede gerçekten bir darbe yapılması beklenmiyor, ancak parti yönetimi durumdan fazlasıyla rahatsız. Bu yüzden de dedikoduyu yayanlara yönelik aşırı önlemler alındı. Zira ağır şekilde baskı gören Çin halkı, hükümetle ilgili eleştirilerini ancak internet ortamında ve isimlerini de vermeden yapabiliyor. Twitter, Facebook ve Blogspot gibi sosyal medya araçlarının da yasaklandığı ülkede, yerel “mikroblog” siteleri büyük önem taşıyor. Çin’deki sansür birimleri bir süre önce internet sitelerinde Bo Xilai’yle ilgili arama yapılmasını engelledi. (radikal.com.tr)