Çin'deki patlamalarda ölü sayısı 114'e yükseldi

Çin'deki patlamalarda ölü sayısı 114'e yükseldi
Çin'deki patlamalarda ölü sayısı 114'e yükseldi
Çin'de Çarşamba günü kimya fabrikasında meydana gelen patlamalar sonucu yetkililer 70 kişinin hala kayıp olduğunu, 114 kişinin ise hayatını kaybettiğini belirtti.

RADİKAL – Çin’in liman kentlerinden biri olan Tiancin’de, Çarşamba günü meydana gelen patlamadan bu yana kurtarma operasyonların devam ettiği, 70 kişinin ise hala kayıp olduğu açıklandı. Yetkililer, 114 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. 20 ton TNT’ye denk olan patlama sonucu 700’den fazla kişi de yaralandı ve evsiz kaldı.

CNN’in haberine göre, bölge sakinleri, tehlikeli atık içeren bir depoya bu denli yakın oturmalarını ve daha önce konu hakkında bilgilendirilmemelerini protesto etti. Devletten cevap isteyen ev sahipleri, aynı zamanda evlerinde meydana gelen hasarın karşılanmasını istedi.

'EVLERE GİRMEMİZE İZİN VERMİYORLAR'

Tiancin hükümet sözcüsü Gong Jiansheng, kurtarma ekiplerinin 50’den fazla hayatta kalan insan bulduklarını açıkladı. Yetkililer, enkaz temizleme çabalarının devam ettiği bölgede, sağ kalan birini bulmanın düşük ihtimal olduğunu belirtiyor.

Çin'de patlama bölgesi çevresindekiler tahliye ediliyor

Bölgede yağmur yüzünden havanın zehir değerlerinin artmasını bekleyen bölge sakinleri, artık alanda bulunmak istemiyor. Yerlilerden biri olan Zhang Yuqin, “Patlamadan beri evlerimize dönmedik, askerler içeri girmemizi izin vermiyorlar ve evlerimizi temizlediklerini duyduk – bununla ilgili herhangi bir izin istenmezken, evlerde ne temizledikleri de merak konusu” dedi.

62 SAAT SONRA KURTARILDI

Öte yandan, Çin resmi haber ajansı, patlamanın merkezinden sadece 50 metre mesafede 62 saat sonra bir adama canlı ulaşıldığını duyurdu. Haberde, mucize eseri hayatta kalan adamın bulunduğunda kendinde olduğu ve konuşabildiği, ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

'BEDELİ ÇOK AĞIR'

Cumartesi günü yaptığı açıklamalarda, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Tiancin patlamaları hakkında “Ders çıkartılması gereken, bedeli çok ağır” yorumunda bulunmuştu. Cinping, iş yerlerindeki güvenlik önlemlerinin facia sonrası tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Toksin seviyelerinin şimdilik insan sağlığına herhangi bir tehlike oluşturması azaltılmışken, 2 binden fazla asker bölge içeresinde arama faaliyetlerine devam ediyor.

Çin'deki patlama uzaydan görüntülendi

Deponun sahibi olan ‘Rui Hai İnternational Logistics Co.’ yetkilileri, ifade vermek üzere gözaltına alındı.

Çin'de patlama faciası: 50 ölü