Çin'den 12 bin askerle gövde gösterisi

Çin'den 12 bin askerle gövde gösterisi
Çin'den 12 bin askerle gövde gösterisi
Çin Halk Cumhuriyeti, İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminin 70'inci yılını başkent Pekin'in kalbinde yer alan Tiananmen Meydanı'nda düzenlediği dev askeri geçit töreniyle kutladı.

RADİKAL - Çin'in en modern silahlarını sergilediği geçit törenine başta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olmak üzere Pekin'le yakın ilişkisi bulunan bazı Orta Asya, Güney Amerika ve Afrika ülkelerinden liderler katıldı.

Bu liderler arasında Mısır'da darbeyle iktidara gelen Abdulfettah Sisi ile Sudan'da ağır savaş suçları işlediği öne sürülen Ömer El Beşir de yer aldı. Xi Jinping'in tören öncesi locaya Vladimir Putin ile yan yana yürüyerek girmesi dikkat çekti. Buna karşılık, Batı ülkelerinden hiçbir lider törende yer almadı.

ASKER SAYISI 300 BİN AZALACAK

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Halk Kurtuluş Ordusu'nun bünyesindeki asker sayısının 300 bin azaltılacağını açıkladı. Asker azaltımı için herhangi bir takvimden bahsetmeyen Xi, en gelişmiş füze ve tankların eşliğinde geçide hazır bekleyen binlerce askerin bulunduğu alanda yaptığı konuşmada, "Çin ebediyen barışçıl kalkınma yolunda yürüyecektir" dedi.

Xi'nin meydana giriş için dizilen askeri birlikleri bindiği yerli marka makam aracının üzerinden selamlamasının arkasından başlayan geçit töreninde toplam 12 bin asker yürüdü. Askeri birlikler arasında Rusya'dan da bir tören kıtası yer aldı.


AMERİKAN DONANMASININ KORKULU RÜYASI

Askeri bütçesini on yıllardır hızla büyüten Çin, geçit sırasında nükleer başlık taşıyabilen balistik füzelerin yanı sıra, en gelişmiş tankları, zırhlı personel taşıyıcıları, radar sistemleri, uçak ve helikopterlerini sergiledi. Dünyaya ilk kez gösterilen silahlar arasında en çok dikkat çekeni DF-21D füzesi oldu. 'Uçak gemisi avcısı' olarak bilinen füze, gözlemciler tarafından Pasifik'teki Amerikan askeri hakimiyetine en büyük tehdit olarak nitelendiriliyor.


"JAPONYA'YA KARŞI DEĞİL"


Çin'de mutlak iktidarı elinde tutan Çin Komünist Partisi, geçit töreninin İkinci Dünya Savaşı'ndaki Japon işgalinin yarattığı yıkım ve acıların anısına "barış" için yapıldığını, herhangi bir ülkeyi hedef almadığını kaydediyor. Ancak, resmi basın ve televizyonlarda gün boyu Japonya aleyhtarı dizi, film ya da belgeseller gösteriliyor.


Obama'nın Alaska turunda Çin sürprizi


Pentagon'dan dün yapılan açıklamada, Çin donanmasına ait beş savaş gemisinin Bering Denizi'ndeki uluslararası sularında bulunduğu bildirildi. Söz konusu gelişmeninin Başkan Barack Obama'nın üç günlük Alaska turu sırasında gerçekleşmesi dikkat çekti. Pentagon Sözcüsü Jeff Davis, Bering'de Çin gemilerinin ilk kez görüldüğünü söyledi. Çin medyasında ise söz konusu duruma ilişkin bilgi ya da yorum yer almadı. 


  http://www.radikal.com.tr/142715414271541

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çin komünizmi ve totaliterlik - legendary

  Komünizm veya daha yumuşak yüzü sosyalizm tarihteki tüm denemelerinde toplumlara refah getirmediği gibi ardında totaliter rejimler bırakmıştır. Çünkü ister sosyalizm ister komünizm olsun Marksist ideolojinin özünde demokrasi yoktur. Peki, Çin'de iktidarın mutlak hakimi denen Komünist Parti ülkede komünizm mi inşa etmiştir! Elbette hayır. 80'lerde Marksist ideolojinin temelsiz olduğunu anlamışlar ve o zamandan beri sistemli bir şekilde piyasa ekonomisine geçmektedirler. Bunu gören, bu değişimi izleyen de dikkat ediniz komünistlerdir. Bizde olduğu gibi bugün dünyanın her yerinde sınırlı ekonomi bilgisiyle Marksist ideolojinin peşinden gidenler görmekteyiz. Her ne kadar taban zayıflamış olsa da böyle bir tür sevdanın (çünkü rasyonel bir yönü kalmadığından artık ancak futbol takımı sevdasına benziyor) peşinden gidenleri görüyoruz. Onlara sorsanız gerçek Marksizm bu değil! Tanıdık geldi mi? Benzer bir irrasyonel sevdanın peşinden koşan siyasal İslamcıların argümanı. Totaliterlikleri de benziyor. Çünkü ikisinin de çalışma merkezinde insan yok, kutsal (!) ideoloji var. Bu yüzden demokrasi ve özgürlüklerin sadece piyasa ekonomisinde işlemesi sizleri şaşırtmasın!