Çin'den Mısır'da yeni anayasa yorumu

Çin'den Mısır'da yeni anayasa yorumu
Çin'den Mısır'da yeni anayasa yorumu
Pekin yönetimi Mısır'da anayasanın kabul edilmesini olumlu karşılarken siyasi dönüşümün yumuşak olmasını telkin etti

PEKİN - Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, Mısır 'daki referandumda yeni anayasasının kabul edilmesini olumlu karşıladığını açıklayarak, siyasi dönüşümün "yumuşak" olması gerektiğini belirtti.

Hua, Japonya'daki iktidar değişikliğinden sonra Pekin-Tokyo ilişkilerinin normalleşmesi için somut adımlar atmasını umduklarını ve ilişkilerinin istikrarının hem taraflara hem de Asya'nın barışçıl kalkınmasına katkı yapacağını belirtti.

Çin'in "Diaoyü Adaları" meselesindeki tutumunun "açık" olduğunu vurgulayan Hua, Japonya'nın sorunların diyalog ve müzakere yoluyla çözümünde Çin'le birlikte çalışmasını umduklarını ifade etti.

Mısır'daki anayasa referandumu sonucuna da değinen Sözcü Hua, Çin'in anayasanın onaylanmasını olumlu bulduğunu ve ülkenin Mısır'ın siyasi dönüşümü yumuşak bir şekilde gerçekleştirmesini dilediklerini belirtti. Hua, anayasanın onaylanmasının ülkenin siyasi değişiminde "büyük bir adım" olduğunun altını çizerek, Mısır'ın siyasi ve sosyal istikrarını sürdürmesi için değişim sürecine devam etmesini beklediklerini ifade etti.(aa)