Çin'den nükleer müzakere yorumu

Çin'den nükleer müzakere yorumu
Çin'den nükleer müzakere yorumu
İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi üyeleri ve Almanya 'dan oluşan P5+1 ülkeleri arasında İsviçre'nin Lozan kentinde süren nükleer müzakereler hakkında açıklamada bulunan Çin Dışişleri Bakanı Wang Li, uzlaşma çağrısı yaptı.

RADİKAL - İsviçre'nin Lozan kentinde yapılan İran'ın nükleer programı ile görüşmelerin yedinci gününde Çin, uzlaşma sağlanması çağrısında bulundu. "Tüm emeklerin boşa gitmemesini" isteyen Çin Dışişleri Bakanı Wang Li, bakanlar düzeyinde yapılan toplantının yararlı olduğunu ve kapsamlı bir nihai anlaşmaya ulaşılmasında önemli bir adım oluşturduğunu kaydetti.

Wang, geriye kalan sorunların birbirine bağlı olduğunu, tüm katılımcı tarafların çözüm paketi sağlanması için yaratıcı düşünceler geliştirmesi gerektiğini vurguladı. Görüşmelere katılan taraflara sorumluluk ve yükümlülüklerini üstlenme çağrısında bulunan Çin Dışişleri Bakanı, "Çeşitli tarafların temel kaygılarına yanıt verilmeksizin hiçbir anlaşma mümkün olamaz" dedi.

Dünyanın gözü Lozan'da

Dün gece saat 22.00'de sona ermesi planlanan ancak gece boyunca ve sabah saatlerine dek süren müzakerelerin bugün de devamına karar verildi. BM Güvenlik Konseyi üyesi beş ülke Rusya, Çin, Fransa, İngiltere, ABD ve Almanya ile İran arasında yürütülen müzakereler, İran'ın nükleer programını kısıtlamayı amaçlıyor.

Lavrov'dan müzakere açıklaması: Anlaşma sağlandı

Nükleer müzakereler tıkandı

Nükleer müzakerelerde anlaşma yakın