Çin'den Yemen'de diyalog çağrısı

Çin'den Yemen'de diyalog çağrısı
Çin'den Yemen'de diyalog çağrısı
Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan ve 10 ülkenin destek verdiği koalisyonun, Şii Ensarullah Hareketi'ni durdurmak amacıyla Yemen'de hava saldırıları düzenlemesine Çin tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Krizi diyalog yoluyla çözmelerini arzuluyoruz' denildi.

RADİKAL - Çin, iç karışıklığın yaşandığı Yemen’e Suudi Arabistan’ın başlattığı askeri harekatın ardından, Yemen’deki durumdan endişe duyduğunu açıkladı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Hua Chunying, Pekin’deki olağan basın toplantısında konuyla ilgili soruyu yanıtlarken, Yemen'deki gerginliğin kötüleşmesinden kaygı duyduklarını vurguladı. Hua ayrıca, Çin vatandaşlarına da geçici olarak Yemen’e gitmemeleri çağrısı yaptı.

Sözcü Hua, "İlgili taraflardan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararı, Körfez İşbirliği Teşkilatı'nın çağrısı ve Yemen'deki ulusal diyalog toplantısında varılan anlaşma doğrultusunda yaşanan krizi, diyalog yoluyla çözmelerini arzuluyoruz" dedi. Yemen'deki taraflara da çağrıda bulunan Hua, aralarındaki fikir ayrılıklarını siyasi diyalog yoluyla çözmeleri ve ülkeyi en kısa süre içinde istikrara ve normal düzene yeniden kavuşturmaları gerektiğini ifade etti. Çinli uzmanlar da Yemen’deki iç savaşın mezhepsel nedenlerden dolayı bölgeye yayılabileceği uyarısı yaptı. (CİHAN) 

Rusya'dan Yemen açıklaması: Kaygılıyız

Irak'tan Yemen saldırısına destek yok

Hizbullah'tan Yemen açıklaması

Suudi Arabistan'da Yemen saldırısı böyle görüldü

Suriye: Yemen'deki gelişmelerden kaygılıyız