Çin'in yeni kitabı "beyaz"...

Çin'in yeni kitabı "beyaz"...
Çin'in yeni kitabı "beyaz"...
Mao'nun "Kızıl Kitap"ı ile kurulan Çin'de yeni dönemin kitabının rengi "beyaz" oldu. Ülkedeki hukuk, kamu güvenliği ve insan haklarına ilişkin yargı sistemindeki değişiklikler "beyaz kitap"ta anlatıldı.

PEKİN - Çin, yayımladığı "beyaz kitap " ile ülkedeki yargı düzenindeki değişiklikler yerli ve yabancı kamuoyuna ilk kez ayrıntılı bilgi verdi.
Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından yayımlanan “Yargı Reformu” beyaz kitabında, Çin'in yargı sistemindeki reformlar ile kamu güvenliği, insan hakları ve hukuksal yaptırımların halkın refah düzeyini artırıcı yönde geliştirildiğine vurgu yapıldı.
Ülkede yargının, dışa açılım sürecinden bu yana ciddi ilerleme kaydettiğine dikkati çekilen beyaz kitapta, Çin'in geleneksel hukuk sisteminin güçlü yanlarına ilave olarak dünya hukuk tarihindeki başarılı örneklerin modern topluma uyarlanmasında elde edilen sonuçlar ele alındı.


“HIZLI DEĞİŞİMLER YAŞANIYOR”


Çin'in son yıllarında ekonomik gelişim hızıyla doğru orantılı olarak halkın adalet arayışında da hızlı değişimler yaşandığının altı çizilen kitapta, “bu yolda yargı sisteminin odak noktasına insan ögesinin koyulması gerektiği” belirtildi.
Yargı reformunu anlatan beyaz kitapta, “Çin'in yargı kurumlarının geliştirilmesi ile halkın haklarını ve menfaatini koruma esaslı devlet modelinin geliştirilmesi hedefinde olunduğu” aktarıldı.
Beyaz kitapta ayrıca, yargı reformunun Çin'in siyasal dönüşüm sürecinin önemli parçalarından biri olduğu vurgulanarak, “Bu sürecin ülkenin ekonomik refah düzeyinin gelişmesi ile doğru orantılı olarak daha dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde ele alınacağı” ifadelerine yer verildi. (aa)


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Çin

  ,

  Beyaz

  ,

  kitap

  ,

  Kamu

  ,

  Modern

  ,

  adalet

  ,

  hukuk

  ,

  Yargı

  ,

  koruma