Çin'le balayı

Çin'le balayı
Çin'le balayı

Çin ile Türkiye arasında nükleer enerjide işbirliği dahil çeşitli anlaşmaların imzalandığı törene Başbakan Erdoğan ve mevkidaşı Ciabao da katıldı. Fotoğraf: MUAMMER TAN/AA

Erdoğan'ın Çin ziyareti, ülke basınında 'milat' olarak nitelendirildi. İkili anlaşmalara imza atılırken iki ülkenin ayrı düştüğü Suriye de ele alındı.

PEKİN / AA-AP-REUTERS-NTV
Çin’i 27 yıl sonra ziyaret eden ilk Türk başbakanı olan Tayyip Erdoğan , Doğu Türkistan’daki temaslarının ardından Pekin’e geçip Çin’le çeşitli anlaşmalara imza attı. Görüşmelerde ilişkiler perçinlenirken iki ülkenin farklı tutum içinde olduğu Suriye konusu da kritik gündem maddeleri arasında yer aldı. Erdoğan dün Çinli meslektaşı Başbakanı Wen Ciabao tarafından resmi törenle karşılandı. İkili görüşmelerin başında Ciabao, “Çin ve Türkiye dostluğunun geliştirilmesi ve işbirliğinin güçlendirilmesi iki tarafın ortak arzusudur” dedi. Erdoğan da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çin Devlet Başkanı Hu Cintao’yu Türkiye’ye davet ettiğini söyledi. Ulusal Halk Meclisi’nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Erdoğan ile Ciabao nezaretinde ‘Nükleer Enerjinin Barışçıl Amaçlarla Kullanımına İlişkin İş Birliği Anlaşması’ dahil çeşitli anlaşmalar imzalandı. Karşılıklı kültür merkezleri kurulması ve yatırımların teşviki için iyi niyet mektupları imzalanırken, TRT ve Çin resmi televizyonu CCTV ile Çin Ulusal Yayın Grubu ve Turkuaz Dergi Grubu arasında işbirliği anlaşmasına varıldı. 

Suriye’de ayrılık
Basına kapalı görüşmelerde Suriye meselesi de ele alındı. Görüşme öncesi Çin Dışişleri Sözcüsü Liu Veymin, “Bu konuda Ankara ’yla mutlak biçimde aynı fikirlere sahip olmasak da yapıcı rol üstlenmemiz gerektiği yönünde mutabıkız” dedi. Sözcü Suriye’deki tüm taraflara ateşkes için verilen sözlere sadık kalınması’ çağrısı yaptı. 

‘Türkiye doğuya döndü’
Çin basını Erdoğan’ın ziyareti ‘milat’ olarak niteledi. Doğu gazetesi ‘Ziyaret ikili ilişkiler açısından balayı dönemine girildiğinin göstergesi’ derken Fınghuang TV gezi için ‘Türkiye’nin yüzünü, Batıdan Doğuya çevirdiğinin simgesi’ yorumunu yaptı. Çin basını, Erdoğan’ın geziye Urumçi’den başlamasını ‘Uygur probleminde daha şeffaf ve gerçekçi bir perspektif yakalandığının göstergesi’ diye değerlendirdi. Basın ayrıca bu yıl Türkiye’de Çin yılı ve gelecek yıl da Çin’de Türkiye yılı olduğunu hatırlattı.

Havaalanında güvenlik krizi
Başbakan Erdoğan ’ın Pekin ziyareti bagaj kriziyle başladı. Başbakanlık korumalarının silahlarının bulunduğu bagaj için getirilen araç uçağa geç yanaşınca, korumalar Başbakan’ın uçaktan inmesini istemedi. Erdoğan, beraberindeki işadamlarının ve gazetecilerin inmesine karşın yarım saat daha uçakta kaldı. Türk tarafı, krizden Çinli yetkilileri sorumlu tuttu.