'Çin'le füze anlaşması' krizi büyüyor

'Çin'le füze anlaşması' krizi büyüyor
'Çin'le füze anlaşması' krizi büyüyor
Türkiye'nin ulusal füze ve hava savunma ihalesini kazandığı duyurulan Çinli şirketle ilgili kriz büyüyor. İhaleye ABD'nin ardından NATO da tepki gösterdi: Yapılması hedeflenen ortak hava savunma sistemi ittifakın sistemiyle uyumlu değil.

Radikal.com.tr - Türkiye ’nin ulusal füze ve hava savunma ihalesini kazandığı duyurulan Çinli şirketle ilgili kriz büyüyor. Çin devletine ait CPMIEC firmasının ABD’nin kara listesinde olması tartışmaya yol açarken, NATO da yapılması hedeflenen ortak hava savunma sisteminin teknik açıdan ittifakın hava savunma sistemiyle uyum teşkil etmediğini açıkladı. ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone ise “Umarım NATO’ya uyumlu bir füze savunma sistemi seçersiniz” yorumunda bulundu.

Hürriyet gazetesinden Uğur Ergan ve Zeynep Şafak’ın haberine göre, Türkiye’nin ortak üretim şartıyla Çin’den füze savunma sistemi almayı düşünmesi ABD’den sonra NATO’da da rahatsızlık yarattı.

NATO’daki askeri yetkililer Ankara ’ya, Türkiye’nin Çin’le yapmayı hedeflediği ortak hava savunma sisteminin teknik açıdan ittifakın hava savunma sistemiyle uyum teşkil etmesinin mümkün olmadığını bildirdiler.

NATO yetkilileri, Çin’le yapılacak ortak üretimin daha sonradan NATO standartlarına uyumlu hale getirilmesinin de söz konusu olamayacağını savundular.


ABD DIŞİŞLERİ: KAYGIMIZI İLETTİK
ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki de “Biz (Türklerin) bu çabalarıyla ilgili ciddi kaygılarımızı ilettik. Bu görüşmeler devam edecek” diye konuştu. Kaygıların hangi kanaldan iletildiği sorusunu “Yüksek düzeyde” diye yanıtlayan Psaki, Türkiye’nin ilk yaptığı duyuruda bir değişiklik bekleyip beklemedikleri konusunda ise “Göreceğiz” dedi.


ANKARA: ENDİŞE YERSİZ
Ankara’nın Washington ile NATO’dan gelen “endişe” bildirimlerine tepkisi ise temkinli: “Endişe beyanı doğru yaklaşım değil. Henüz verilmiş bir karar yok, görüşmeler sürüyor. İlgili birimlerimiz ve NATO yetkilileri arasında istişareler yapılıyor. En iyi teklifi Çinli firma verdiği için görüşmelere ilk olarak onlarla başlanacak.”


2006’DAN BERİ YAPTIRIMLI
Geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde 3 milyar dolar değerindeki HQ-9 SAM savunma füzeleriyle Türkiye’nin ulusal füze ve hava savunma sistemi ihalesini kazandığı duyurulan, Çin devletine ait CPMIEC firması, İran’a füze teknolojisi sattığı iddiasıyla 2006’dan beri ABD tarafından yaptırıma tabii tutuluyor.


Hürriyet’teki haberin tamamı şu linkten okunabilir:
ABD’den sonra NATO da rahatsız


  http://www.radikal.com.tr/115336911533695

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Insan avcilari - Ari Zerdüst

  Füze ne ise yariyor? Bunu almak türkiyeye ne kazandirir? Füze icin harcanan milyar dolarlar ic sorunlarin cözümünde halk icin kulanilsa ne zarari var? Neden ABD,neden Cin? Kendi halkiyla ve diger halklarla baris icinde yasamak varken neden savasa yatirim? Türkiye halklarina bir faydasi yoksa bunda ki israr niye? Halkin sagligi,egitimi bir bütün sosyal yasami icin yatirim yapmak dururken neden insan öldüren silahlar?? Size yüzde eli oy verenler gercekten bu politikalardan memnun mu? memnun ise nicin memnun? savas aracilarini satin alarak mi "boyük türkiyeyi" kuracaksiniz? Bunlarin aklina sasmamak,süphe icinde olmamak elden degil.

  Türkiye Hiç bir ülkenin emir eri değil.. - anlaşılmak

  Hükümeti yaptıkları anlaşmadan dolayı tebrik ediyorum.Bu antlaşma ile ABD VE NATOnun bizi emir eri zannetme devirlerinde hüsrana uğradıkları açık.krizmiş.. sanıyorlar ki burası muz cumhuriyeti yap -yap, otur-otur konuş-konuş yeter artık 1000 yıllık bir geçmişi olan bir ülkeyi bu kadar hafife alamayacaklarını umarım yüzlerinde oluşan tokat izinden anlamışlardır..

  NATO İTİRAZ ETMİŞMİŞ - alikarabulut

  Neymiş efendim? NATO itiraz etmiş. ABD itiraz etmiş. ALTINI ÇİZEREK HATIRLATAYIM NATOcuğum, ABDciğim. 4 ülkenin katılımıyla merkezi Ankara olarak kurulan Avrasya Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri Teşkilatı'da senin sisteminle uyum teşkil etmemektedir. ;)

  Akıllıca bir hamleydi... - yalcineren

  Başbakan son dönemde kendisini eleştiren hatta eleştirinin aleniliğini ve dozunu hiç sakınmayan başta ABD olmak üzere tüm NATO ülkelerine "alternatifleriniz mevcut" mesajı vermek için bu "Çin firmasından füze almak" hamlesini yaptı. Akıllıca bir hamleydi fakat öyle ya da böyle geri adım atılıcak, füzeler ABD veya ABD'nin onayladığı bir ülkeden alınacak. Burada önemli olan bu kozu kullanarak "Türkiye ile ortak üretim" kazancını sağlayabilmek. Tabii başbakan asabi ve inatçı bir adam. Bu durumu da uluslararası kriz noktasına getirirse, NATO ve ABD'ye kafa tutarsa şaşırmam ama sonucu bizim için hiç iyi olmaz.

  İşte güçlü Türkiye - durden

  Özgür ve güçlü Türkiye; kendi kararlarını bile kendin almaktan acizsin. Görelin bir kaç gün sonra çark eder Amerikan mallarına dönüş yaparız.