'Çin'le füze anlaşması' krizi büyüyor

'Çin'le füze anlaşması' krizi büyüyor
'Çin'le füze anlaşması' krizi büyüyor
Türkiye'nin ulusal füze ve hava savunma ihalesini kazandığı duyurulan Çinli şirketle ilgili kriz büyüyor. İhaleye ABD'nin ardından NATO da tepki gösterdi: Yapılması hedeflenen ortak hava savunma sistemi ittifakın sistemiyle uyumlu değil.

Radikal.com.tr - Türkiye ’nin ulusal füze ve hava savunma ihalesini kazandığı duyurulan Çinli şirketle ilgili kriz büyüyor. Çin devletine ait CPMIEC firmasının ABD’nin kara listesinde olması tartışmaya yol açarken, NATO da yapılması hedeflenen ortak hava savunma sisteminin teknik açıdan ittifakın hava savunma sistemiyle uyum teşkil etmediğini açıkladı. ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone ise “Umarım NATO’ya uyumlu bir füze savunma sistemi seçersiniz” yorumunda bulundu.

Hürriyet gazetesinden Uğur Ergan ve Zeynep Şafak’ın haberine göre, Türkiye’nin ortak üretim şartıyla Çin’den füze savunma sistemi almayı düşünmesi ABD’den sonra NATO’da da rahatsızlık yarattı.

NATO’daki askeri yetkililer Ankara ’ya, Türkiye’nin Çin’le yapmayı hedeflediği ortak hava savunma sisteminin teknik açıdan ittifakın hava savunma sistemiyle uyum teşkil etmesinin mümkün olmadığını bildirdiler.

NATO yetkilileri, Çin’le yapılacak ortak üretimin daha sonradan NATO standartlarına uyumlu hale getirilmesinin de söz konusu olamayacağını savundular.


ABD DIŞİŞLERİ: KAYGIMIZI İLETTİK
ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki de “Biz (Türklerin) bu çabalarıyla ilgili ciddi kaygılarımızı ilettik. Bu görüşmeler devam edecek” diye konuştu. Kaygıların hangi kanaldan iletildiği sorusunu “Yüksek düzeyde” diye yanıtlayan Psaki, Türkiye’nin ilk yaptığı duyuruda bir değişiklik bekleyip beklemedikleri konusunda ise “Göreceğiz” dedi.


ANKARA: ENDİŞE YERSİZ
Ankara’nın Washington ile NATO’dan gelen “endişe” bildirimlerine tepkisi ise temkinli: “Endişe beyanı doğru yaklaşım değil. Henüz verilmiş bir karar yok, görüşmeler sürüyor. İlgili birimlerimiz ve NATO yetkilileri arasında istişareler yapılıyor. En iyi teklifi Çinli firma verdiği için görüşmelere ilk olarak onlarla başlanacak.”


2006’DAN BERİ YAPTIRIMLI
Geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde 3 milyar dolar değerindeki HQ-9 SAM savunma füzeleriyle Türkiye’nin ulusal füze ve hava savunma sistemi ihalesini kazandığı duyurulan, Çin devletine ait CPMIEC firması, İran’a füze teknolojisi sattığı iddiasıyla 2006’dan beri ABD tarafından yaptırıma tabii tutuluyor.


Hürriyet’teki haberin tamamı şu linkten okunabilir:
ABD’den sonra NATO da rahatsız