Cinsiyet ayrımcısı şeyh kovuldu!

Cinsiyet ayrımcısı şeyh kovuldu!
Cinsiyet ayrımcısı şeyh kovuldu!
Suudi Arabistan Kralı Abdullah, cinsiyet ayrımcılığı konusundaki açılımlarına karşı çıktığı bilinen danışmanı Şeyh Obeikan'ı görevden aldı.

Suudi yetkililer, azil işleminin nedeniyle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak karar Şeyh Obeikan'ın “itibar sahibi kişilerin kadının doğal statüsünü değiştirmeye ve Müslüman toplumunu yozlaştırma planları yaptığı” konusundaki açıklamalarının ardından geldi.
Suudi kanunlarında yer alan ve kadınların aleyhinde olan bazı kurallar yumuşatılmaya çalışılıyordu. Şeyh Obeikan ise bu adımları onaylamadığını belirtiyordu.

Kral Abdullah gelecek seçimlerde kadınlara oy kullanma hakkı verilmesi vaadinde bulunmuş, kadın ve erkeklerin birlikte eğitim görebilecekleri ülkenin ilk üniversitesini açmış, ayrıca aile içi şiddete karşı önlemleri yaşama geçmişti.

Ülkenin dini polisi Mutawa'nın başındaki yetkili de, ocak ayında görevden alınarak yerine daha ılımlı bir isim getirilmişti.
Şeyh Abdülmuhsin el Obeikan, Kraliyet kabinesinin en muhafazakar danışmanlarından biri olarak biliniyor. Şeyh Obeikan birkaç yıl önce akraba olmayan kadın ve erkeklerin aynı ortamda bulunabilmeleri için, erkeklerin kadınların göğüslerinden süt içmesini, bu sayede aralarında bir anne- çocuk hissi kurulacağını ve erkeklerin bu kadınlara saygı göstereceğini söylemişti. (BBC Türkçe)