Cinsiyetine göre üniversite!

Cinsiyetine göre üniversite!
Cinsiyetine göre üniversite!
İran'da cinsiyet ayrımına göre üniversite kurulması çalışmaları çerçevesinde 5 üniversite kurulduğu ve ülke genelindeki her il için de benzer en az 1 üniversite kurulacağı belirtildi

TAHRAN - İran’ın yarı resmi Mehr ajansına bilgi veren Bilim Bakanlığı yetkililerinden Gulam Ali Nadiri, cinsiyet ayrımına göre üniversite kurulması programı doğrultusunda şu ana kadar ikisi başkent Tahran’da olmak üzere 5 üniversite kurulduğunu ve yakında 15 şehirde de benzer üniversiteler kurulacağını söyledi. Kurulan üniversitelerden 4’ünün kız ve 1’inin erkek öğrenciler için olduğunu belirten yetkili, ülke genelindeki tüm il merkezlerinde de benzeri en az bir üniversite kuracaklarını söyledi.
Şeriat kuralları ile yönetilen İran’da, kız ve erkek öğrencilerin ayrı üniversite ve sınıflarda eğitim alması ile ilgili cinsiyete dayalı üniversite kurulması konusu geçen yılın yaz aylarında gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, geçen yıl konunun gündeme gelmesinin ardından karşı tavır koyarak, konuyu, "Sonuçları düşünülmeden yüzeysel ve bilimsellikten uzak bu girişim" olarak değerlendirerek ilgili bakanlıktan bu tip çalışmalarının durdurulmasını istemişti. (dha)


  ETİKETLER:

  İran

  ,

  Girişim

  ,

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Bilim

  ,

  ülke

  ,

  eğitim

  ,

  Resmi

  ,

  Uzak

  ,

  Karşı