Çipras: Yunan halkı nasıl bir Avrupa istediğine karar verdi

Çipras: Yunan halkı nasıl bir Avrupa istediğine karar verdi
Çipras: Yunan halkı nasıl bir Avrupa istediğine karar verdi
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Yunanistan'da dün yapılan referandumda Yunan halkının nasıl bir Avrupa istediğine karar verdiğini söyledi.

ATİNA - Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Yunan halkının cesur bir karar verdiğini belirterek "Yunan halkı bugünkü kararıyla ' Avrupa 'nın içinde mi, yoksa dışında mı' sorusuna değil, doğru olan 'Nasıl bir Avrupa istiyoruz' sorusuna cevap verdi" dedi.

Referandum sonucunun, demokrasiye şantaj yapılamayacağını ve demokrasinin çıkmazdan kurtulmak için egemen bir değer olduğunu kanıtladığını ifade eden Çipras, "Bir halk inançlı olduğunda en büyük zorlukları aşabilir. Kadın, erkek her Yunan'a ayrı ayrı teşekkür ederim" ifadesini kullandı.

Çipras, yarın Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ile anlaşarak ortak bir mücadele için siyasi parti liderlerini toplayacağını belirterek Yunan halkına birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Aleksis Çipras, "Milli birliği göz bebeğimiz gibi korumalıyız. Cesur bir seçim yaptınız. Bana verdiğiniz görevin ipleri koparmak olmadığını, aksine, kemer sıkma ve durgunluk kısır döngüsünden kurtularak, kalıcı bir çözüm için müzakere dinamiğinin güçlendirilmesi olduğunun bilincindeyim. Zaman kaybetmeden bu yönde hizmet edeceğim" diye konuştu.

Podemos lideri Iglesias: Demokrasinin zaferi

'KOLAY ÇÖZÜMLER YOK, ADİL ÇÖZÜMLER VAR'

Başbakan Çipras, bugün parti liderleri ile yapılacak toplantıda hükümetin girişimlerini anlatacağını söyledi. Parti liderlerinden kendi önerilerini dinleyeceğini belirten Çipras, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Referandumdan 'hayır' sonucu çıkması üzerine bir açıklama yapan Başbakan Çipras, "Şu anda ülkenin her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Yunan halkı, Avrupa'da diyalog sorusunu değiştirdi. 'Euro'nun içinde mi dışında mı?' sorusu artık tamamen ortadan kalkmalı. Halk hangi Avrupa'yı istediği cevabını verdi. Halk dayanışma içerisinde bir Avrupa cevabını verdi. Avrupa'da tek yönlü kemer sıkma ve memorandumlar olamaz" diye konuştu.

Önceliklerinin ekonomik istikrarın sağlanması ve bankaların yeniden açılması olduğunu kaydeden Çipras, "Avrupa merkez bankası meseleye tam anlamıyla vakıf oldu. Müzakerelere toplumsal adalet ve yükü ekonomik anlamda zayıf olanlardan güçlü olanlara taşıma kriteri çerçevesinde devam etmeye hazırız" dedi. 

Bu defa masada sürdürülebilir borç konusunun da bulunduğunu vurgulayan Çipras, IMF raporuna atıf yaptı. "Kolay çözümler yok. Ancak adil çözümler var. Yeter ki iki taraf da istesin" diyen Yunan Başbakan, 'hayır' oyu verenlerin tercihini değerli bulduğunu söyledi. Çipras, "Ne tercihte bulunduğunuzdan bağımsız, artık bundan sonra biriz. Sorumluluğumuz krizi atlatmak ve Yunanistan'ı yükseğe kaldırmaktır" şeklinde konuştu.

(CİHAN - AA)

Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis istifa etti

Hollande ve Merkel Yunanistan için görüşecekler