Çipras'a kızanlar 'bunak'a oy verdi!

Çipras'a kızanlar 'bunak'a oy verdi!
Çipras'a kızanlar 'bunak'a oy verdi!
Yunanistan'da seçimlerin kazananı yine Çipras oldu belki ama Merkezlerin Birliği Partisi ve 'bunak' olarak anılan başkanı Levendis seçimin gerçek sürprizini yaptı. Levendis'in ekonomik krize karşı vaadi ise "Avrupa'daki çok sayıda dostunu devreye sokmak"tı!

RADİKAL - Yunanistan'da Syriza'nın açık farkla kazandığı seçimlerin sürprizi Merkezlerin Birliği Partisi oldu. Ülkede 'Troyka' olarak anılan AB 'nin güçlü ülkelerine boyun eğdiği için oylarının kısa süre önce Syriza'dan ayrılan bakan ve milletvekillerinin kurduğu Halkın Birliği'ne kaybedebileceği beklenen Çipras bu açıdan bir tehlike yaşamadı. Hatta Halkın Birliği yüzde 3'lük ülke barajını bile aşamadı. Ancak milletvekilleri bile tanınmayan 'Troyka karşıtı' Merkezlerin Birliği Partisi seçmenden gördüğü takdirle ilk kez meclise girdi.

Evrensel gazetesinden Seyit Aldoğan'ın haberine göre bu partinin Genel Başkanı olan Vasilis Levendis “bunak” biri olarak tanınıyor. Partinin milletvekili seçilen üyeleri hakkında hiçbir bilgi yok. Birçok seçmenin, “Troyka partilerine oy vereceğime bunak birine oy veririm” düşüncesiyle hareket ettiği söyleniyor. Levendis son yaptığı açıklamalardan birinde, "Troykayı iki ay içinde bitireceğini" söylemiş ve Avrupa ’da çok sayıda dostunun olduğunu dile getirmişti. Leventis Eylül ayındaki seçimlerde de, "Yunan siyasetinde belli ailelerin hüküm sürmesine karşı" söylemine rağmen 6 akrabasını aday göstererek gündeme gelmişti!

Halkın Birliği'nin başarısızlığı içinse, kısa süre öncesine kadar Çipras'la hareket edip AB ile anlaşılınca Syriza'dan ayrılan politikacıların 'seçmene güven vermediği' yorumu yapılıyor. 

Bu arada yapılan tüm açıklama ve yorumlar AB ve IMF merkezlerinin seçimden memnun kaldıklarını ve son Troyka anlaşmasını imzalayan Çipras hükümeti ile yola devam edilmesini arzuladıklarını ortaya koyuyor.