Clinton: Biz şimdi El Kaide'yi mi destekliyoruz?

Clinton: Biz şimdi El Kaide'yi mi destekliyoruz?
Clinton: Biz şimdi El Kaide'yi mi destekliyoruz?
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye'deki muhaliflerin silahlandırılmasının, farkında olmadan El Kaide ya da Hamas'ın desteklenmesine yol açabileceği konusunda uyardı

Fas ziyareti sırasında CBS News haber televizyonuna konuşan Clinton, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirmek için mücadele eden muhaliflerin silahlandırılması gerektiği fikrine destek veren ABD 'li yetkililerden farklı düşündüğünü belirtti.

El Kaide lideri Eymen El Zevahiri'nin de Suriyeli isyancılara destek verdiğini hatırlatan ABD Dışişleri Bakanı, "Suriye'de El Kaide'yi mi destekliyoruz? Hamas da şu an muhalefeti destekliyor. Biz de Hamas'ı mı destekliyoruz?" diye konuştu.

"Silahlandırılacak grubun kim olduğunu gerçekten bilmiyoruz" ifadesini kullanan Clinton, Washington'ın muhatap aldığı Suriye Ulusal Konseyi (SUK) yetkililerinin Suriye içinde olmamasının handikabını yaşadıklarını söyledi.

"Suriye, Libya gibi değil. Tüm muhalefetin temsil edildiği ve operasyonların yönetildiği bir Bingazi yok" diyen Clinton, "Bu yüzden Türkiye , Lübnan ve Ürdün sınırlarından tankları sokmayacağız. Böyle bir şey olmayacak. En iyi ihtimalle gizlice içeri otomatik silah sokarsınız. Ama kime, nereye?" ifadesini kullandı.(hürriyetplanet)