Clinton: Rusya ve Çin cezalandırılmalı

Clinton: Rusya ve Çin cezalandırılmalı
Clinton: Rusya ve Çin cezalandırılmalı
Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısına ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın sözleri damga vurdu

PARİS - Tunus ve İstanbul 'dan sonra üçüncüsü Paris'te yapılan Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısına 100'ün üzerinde ülke temsilci gönderdi.

Türkiye 'nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından temsil edildiği toplantının açılış konuşmasını yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye'deki durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğine dikkat çekti.

Hollande, "Bugünkü toplantının tek amacı olmalı. BM Güvenlik Konseyi'nin bu krizde sorumluluğunu almasını sağlamalıyız. Burada olmayanlara sesleniyorum. Bu kriz uluslararası barış ve güvenlik için bir tehdit oldu. Esad gitmeli, bu herkesin çıkarına. Birlikte çalışmak hepimizin yararına. Bir geçiş hükümeti kurulmalı" dedi.

Hollande toplantıdan beklenen sonuçları da beş maddede topladı: Suriye'de işlenen suçları işleyenlerin uluslararası adalet önüne çıkarılması, ekonomik ve mali yaptırımların uygulanması, Suriyeli demokratik muhaliflerin desteklenmesi, insani yardım, Suriye'nin yeniden yapılandırılması için politik çözüm arayışlarının hızlandırılması.

"RUSYA VE ÇİN BİR BEDEL ÖDEMELİ"
ABD Dışişleri Bakanı Clinton ise Rusya ve Çin’in Suriye’ye verdiği desteğin bir bedeli olması gerektiğini söyledi.

Clinton, "Sizinle açık konuşuyorum. Rusya ve Çin, Esad rejiminin arkasında durdukları için hiçbir bedel ödemediklerine inanıyorlar. Bunu değiştirmenin tek yolu, burada temsil edilen tüm ülkelerin doğrudan ve acilen harekete geçerek, Rusya ve Çin'in bir bedel ödemesini sağlamasıdır. Çünkü bu iki ülke ilerlememizin önünü kesiyor. Artık buna tolerans gösterilemez" derken, Cenevre'de kabul edilen kararların hayata geçirilmesi için de BM Güvenlik Konseyi'nden bir karar çıkarılmasını istedi.

ABD Dışişleri Bakanı, Esad rejiminin söz konusu kararları uygulamaması halinde, BM Şartı'nın yedinci maddesinin işleme konması için çağrıda bulundu. Yedinci madde, ekonomik önlemlerden askeri güç kullanımına kadar birçok yaptırım içeriyor.

Daha önce BM Güvenlik Konseyi'nde Esad aleyhinde karar alınmasını iki kez veto eden Rusya ve Çin, Paris'teki toplantılara katılmıyor.

DAVUTOĞLU: BASKI ARTIRILMALI
Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu da Suriye yönetimine yönelik uluslararası baskının artırılmasını isterken, Esad sonrası dönemin hazırlıklarına her alanda vakit geçirilmeden başlanması gerektiğini belirtti.

Davutoğlu, Suriye'deki çatışmaların sona erdirilmesi için etkili bir geçiş dönemi hükümetinin işbaşına gelmesinin gerekli olduğunu ifade ederken, Suriye Halkının Dostları Grubu'nun bir sonraki toplantısının New York'taki BM Genel Kurulu'nda yapması için çağrı yaptı.(aa)